2022-05-22 20:15:00 | Son Güncelleme : 2022-05-22 20:15:15

Fransa'dan Ukrayna’nın AB’ye üyeliği için umutsuz açıklama: 15-20 yıl sürebilir

Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı üyelik başvurusuna değinen Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının 15-20 yıl sürebileceği konusunda uyardı.

Macron'un Avrupa siyasi topluluğu girişimi, haziran ayında yapılacak AB Zirvesi’nde ele alınacak.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Macron'un Avrupa siyasi topluluğu girişimi, haziran ayında yapılacak AB Zirvesi’nde ele alınacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin yıllar süreceği açıklamasının ardından Fransa cephesinden bir kez daha üyelik sürecine ilişkin olumsuz bir değerlendirme geldi.

'DÜRÜST OLMAK ZORUNDAYIZ'

Rusya’nın saldırılarının ardından Ukrayna, Avrupa Birliği’ne katılmak için başvuruda bulunmuş ve sürecin hızlandırılmasını talep etmişti.

Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının on yıllar sürebileceği konusunda uyararak, "Dürüst olmak zorundayız. Ukrayna'nın altı ay veya bir iki yıl içinde AB'ye katılacağını söylüyorsanız, yalan söylüyorsunuz. Muhtemelen 15 veya 20 yıl sürecek” dedi.

'AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU' GİRİŞİMİ

Beaune, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'yı AB’ye daha erken entegre etmeye yardımcı olabilecek daha gevşek bir "Avrupa siyasi topluluğu" oluşturulması teklifini yineleyerek, "Ukraynalılara herhangi bir yanılsama veya yalan sunmak istemiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Macron'un Avrupa siyasi topluluğu girişimi, haziran ayında yapılacak AB Zirvesi’nde ele alınması bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Eğer yarın (Ukrayna'ya) adaylık statüsü de versek, üyelik standartlarını düşürmediğimiz sürece katılımın yıllar ya da on yıllar süreceğini hepimiz iyi biliyoruz. Burada açık olalım. AB, entegrasyon seviyesi ve azmi düşünüldüğünde kısa vadede Avrupa kıtasının yapılandırıldığı tek yol olamaz" ifadelerini kullanmıştı.