2021-12-06 14:28:28

Fransa'nın ırkçı adayı Eric Zemmour ilk mitinginde darp edildi iş göremezlik raporu aldı

Geçtiğimiz günlerde Müslümanlara yönelik ırkçı söylemleri nedeniyle gündem olan Fransa cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, ilk mitinginde darp edilince iş göremezlik raporu aldı.

Fransa'nın ırkçı adayı Eric Zemmour ilk mitinginde darp edildi iş göremezlik raporu aldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Fransa'da 2022 yılının Nisan ayında düzenlenecek olan cumhurbaşkanı seçiminde yarışacak olan ırkçı aday Eric Zemmour,  Paris yakınlarındaki Villepinte fuar merkezinde düzenlediği ilk mitingde sahneye çıkmadan hemen önce bir kişi tarafından bileğinden tutularak çekilmesi sonucu yaralandı.

Zemmour'a saldıran kişi anında etkisiz hale getirildi ve gözaltına alındı. Zemmour, bu olayın ardından 9 gün iş görememezlik raporu aldı.

Zemmour'un 'Reconquete' olarak açıklandığı partisinin sözcüsü Antonie Diers, olayı adli makamlara taşımayı değerlendirdiklerini belirtti.

ZEMMOUR TARAFTARLARI, IRKÇILIK KARŞITLARINI DARBETTİ

Diğer yandan, mitinge "ırkçılığa hayır" tişörtleriyle katılan 'Sos Racism' adlı gruptan 5 aktivist kameralar önünde Zemmour taraftarları tarafından darbedildi. Sos Racism'den yapılan açıklamada, 2 aktiviste ilk müdahalenin itfaiye ekiplerince yapıldığı kaydedildi. Ayrıca mitingde yuhalanan ve fiziksel saldırıya uğrayan çok sayıda basın mensubu, alandan ayrılmak zorunda kaldı.

Zemmour'un ilk mitingine şiddet olaylarının hakim olması, sol ve sağdan birçok siyasetçi tarafından eleştirildi. Sosyalist Partinin cumhurbaşkanı adayı Anne Hidalgo, Twitter'da yayımladığı mesajda, saldırıya uğrayan aktivistlere desteklerini ileterek şiddet olaylarını kınadığını belirtti.

İktidarın büyük ortağı LREM üyesi ve Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Hugues Renson, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Zemmour'un mitingine kaos ve şiddetin hakim olduğunu, bu olayların ulusal birliği bozduğunu ifade etti. Renson, Zemmour'un, temsil etmek istediği Fransa'yı tehdit ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak isimlerden Komünist Parti (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel, mitingdeki olayların Fransa'yı Zemmour'un yönetmesi halinde yaşanacakları yansıttığını kaydederek şiddete maruz kalanlarla dayanışma içinde olduğunu belirtti.

''İNSANLIĞIN DÜŞMANI ZEMMOUR''

Aşırı sol partilerden Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon da düzenlediği mitingde, aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayının "evrensel bir insanlık" anlayışı olmadığını belirterek Zemmour'un insanlığın düşmanı olduğunu söyledi.

İslam ve göçmen karşıtı fikirleriyle öne çıkan aşırı sağcı aday Zemmour, 30 Kasım'da yayımladığı videoyla cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını resmen açıklamıştı.

Fransa'da seçimin ilk turu, 10 Nisan 2022'de yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci turda yarışacak.

Etiketler