2022-06-27 16:05:33 | Son Güncelleme : 2022-06-27 16:23:47

G7 Zirvesi'nde liderler Putin'i ti'ye aldı: Yarı çıplak ata binme göndermesi

G7 zirvesi için dünya liderleri Almanya'da bir araya geldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, liderlerle masaya oturup ceketlerini çıkarıp çıkaramayacaklarını sorduğunda ise Rus lider Vladimir Putin'in yarı çıplak ata binmesine gönderme yaptı ve liderler Putin'i ti'ye aldı.

G7 Zirvesi'nde liderler Putin'i ti'ye aldı: Yarı çıplak ata binme göndermesi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı'nda G7 Liderler Zirvesi başladı. Zirvenin gündeminde Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Rusya'ya yönelik yaptırımlar, NATO'nun rolü, iklim, sürdürülebilir yatırımlar, küresel gıda güvenliği, küresel sağlık, salgın, uluslararası kuruluşların sorunları çözmekteki kararlık ve ortak iş birlikteliklerinin yer alacağı belirtildi. 

Zirve'ye ise liderlerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ti'ye almaları damga vurdu. Yuvarlak masanın etrafında bir araya gelen liderlerden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ceketlerini çıkarıp çıkaramayacaklarını sordu. Johnson, ''Hepimiz Putin'den daha sert olduğumuzu göstermeliyiz'' deyince ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yarı çıplak ata binme önerisinde bulundu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Ah evet. Ata binmek en iyisidir" cevabını verdi.

G7 liderlerinin bu sözleri geçtiğimiz yıllarda yarı çıplak bir şekilde ata binen Rus lider Putin'e göndermeydi. Liderlerin Putin'e karşı takındıkları bu alaycı tavır, kısa sürede manşetlerde kendisine yer buldu.