Tarih : 13.06.2021 - 14:06 Yorum : 0

G7 zirvesinde karar alındı 1 milyar Covid-19 aşısı bağışlanacak

İngiltere'de gerçekleşen G7 Liderler Zirvesi'nde alınan karar göre, gelişmekte olan ülkelere 1 milyar doz Covid-19 aşısı bağışlanacak. Daha fazla aşı dozu için de G20 ve diğer ülkelerle çalışılacak.

G7 zirvesinde karar alındı 1 milyar Covid-19 aşısı bağışlanacak

İngiltere'nin Cornwall bölgesindeki Carbis Körfezi'nde gerçekleşen G7 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirve liderleri, gelişmekte olan ülkeler için önümüzdeki yıl boyunca 1 milyar doz Covid-19 aşısı sağlanması konusunda anlaştı. G7 zirvesinde belirlenen ortak bildirinin taslağında, "Carbis Körfezi de dahil olmak üzere Şubat 2021'deki son görüşmemizden bu yana verilen taahhütler ile gelecek yıl boyunca 1 milyar doz aşı sağlanacak. Önümüzdeki aylarda bu katkıyı artırmak için özel sektör, G20 ve diğer ülkelerle birlikte çalışacağız" ifadeleri yer aldı.
İki diplomatik kaynağın açıklamasına göre, ortak bildirinin kesinleşmiş taslağının zirvenin 2'inci gününün ardından cumartesi gecesi büyük ölçüde tamamlandığı belirtildi.

ÇİN ETKİSİNİN AZALTILMASI BEKLENİYOR

G7 liderleri cumartesi günü gelişmekte olan ülkelere Çin'in "Kuşak ve Yol" altyapı projesi girişimine rakip olabilecek yeni bir plan sunarak, Çin'in dünya üzerindeki artan etkisine karşı mücadele başlattı. G7 zirvesi için bir araya gelen liderler, gelişmekte olan ülkelere yeni yollar, demiryolları, limanlar ve iletişim ağları gibi altyapı iyileştirmeleri yapmak üzere bir finansman planını onaylayarak, Çin'in mevcut planına daha iyi bir alternatif olacağını belirtti.
ABD Başkanı Joe Biden, Çin'in gelişmekte olan ülkelerin altyapısına iyileştirme finansmanı sağladığını ancak bazı ülkelerdeki borçlanmayı arttırması nedeniyle Çin'in "borç diplomasisi" yaptığını söyledi. Biden'ın önerdiği "Dünya için Daha İyisini İnşa Et" programı ile gelişmekte olan ülkeler için 40 trilyon doları 2035 yılına kadar sağlamaya yardımcı olacak şeffaf bir altyapı ortaklığı oluşturulacağı belirtildi.

JOE BIDEN VE İNGİLTERE KRALİÇESİ BUGÜN GÖRÜŞECEK

ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, G7 zirvesinin son gününde Windsor Kalesi'nde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile görüşecek. ABD Başkanı Biden, göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği ilk uluslararası gezinin İngiltere'deki programını bugün tamamlayacak.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, G7 zirvesi öncesi Biden’ı ağırlayacak İngiltere Kraliçesi Elizabeth, G7 zirvesi öncesi Biden’ı ağırlayacak İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in haziranda yapılması planlanan G7 zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden’ı Buckingham Sarayı'nda ağırlayacağı öne sürüldü.

DSÖ, Covid-19 varyantlarının yeni isimlerini açıkladı DSÖ, Covid-19 varyantlarının yeni isimlerini açıkladı Dünya Sağlık Örgütü, ilk görüldükleri ülkelerle anılmasına karşı önlem olarak Covid-19 mutasyonlarını, Yunan alfabesindeki harflerle adlandırılacak. ingiltere mutasyonu olarak anılan B.1.1.7 görülen ilk mutasyon olduğu için Yunan alfabesinin ilk harfi “Alpha” ile tanımlanacak.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber