Tgrt Haber
09 Şubat 2024 15:41 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 16:12

Gazze'de 'aldatıcı sakinlik' tuzağı

Gazze'nin kuzeyinden çekilen İsrail ordusu, geri dönen Filistinlileri öldürmek için 'aldatıcı sakinlik' tuzağını kullanıyor.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Gazze, İsrail, Saldırı

İsrail, Gazze'nin kuzeyinin ardından yoğun saldırılarını güney kesimlerde sürdürüyor. 126 gündür havadan, karadan, denizden saldırılarla yaklaşık 28 bin Filistinlinin ölümüne neden olan İsrail'in bir başka tuzağı ise 'aldatıcı sakinlik.' Yerlerinden edildikleri bölgelere dönmeye çalışan Filistinliler, keskin nişancıların kurbanı oluyor. 

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'ndayken yerinden edilen Şenti ailesi de İsrail güçleri çekildiği için güvenli olduğu düşüncesiyle evlerindeki hasarı incelemek için dönenlerden.

Gazze'de 'aldatıcı sakinlik' tuzağı - 1. Resim

Gazze'nin kuzey bölgelerindeki "aldatıcı sakinlik" nedeniyle cesaretlerini toplayıp aile bireylerini bir araya getirerek evlerine dönme kararı alan Şenti ailesinden 10 kişi, evlerine ulaştıklarında İsrail savaş uçaklarının hedefi oldu.

İsrail'in kuşatması altında zor şartların hakim olduğu Gazze Şeridi'nde İsrail bombardımanlarının yanı sıra saldırı İHA'larının da yaygınlaşması, ambulans ve sivil savunma ekiplerinin hareket etmesine, yaralı ve cenazelerin hastaneye taşınmasına engel oluyor.

Gazze'de 'aldatıcı sakinlik' tuzağı - 2. Resim

GİDEN GERİ DÖNEMİYOR!

İsrail'in saldırısında ailesinden 10 kişiyi kaybeden İbrahim Şenti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aile bireylerinin zararı kontrol etmek için evlerine döndüğü sırada doğrudan hedef alındığını ve 10 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Şenti, "Aile bireylerim, İsrail'in kara saldırısı düzenlediği sürede evlerini kontrol etmek için gitti ve cenazeleri geldi. İşgalci İsrail onlara acımadı." ifadelerini kullandı.

Cibaliya kampının doğusunun ciddi bombardımana maruz kaldığını aktaran Şenti, şöyle devam etti:

"İsrail saldırıları nedeniyle Cibaliya kampının doğu bölgelerinde yaşadığımız yerlerden edildik ve şimdi, İsrail işgalinin büyük ölçüde yıktığı evlerimize dönmenin hayalini kuruyoruz."

Gazze'de 'aldatıcı sakinlik' tuzağı - 3. Resim

Görgü tanıkları da İsrail ordusunun bombardımanı ve ateş açması nedeniyle bölge halkının Cibaliya kampının doğu bölgelerindeki evlerine ulaşmakta zorluk çektiğini aktardı.

TAMPON BÖLGE KURMAK İÇİN EVLERİ YIKIYORLAR

Görgü tanığı, evlerine ulaşmak isteyen herkesin, bombardıman veya bölgede sıkça görülen İHA'ların ateş açma tehlikesine maruz kaldığını dile getirdi. Tanıklar, Filistinlilerin evlerine dönmekten ve İsrail'in bölgede tampon bölgeler oluşturmasından korktuklarını aktardı.

İsrail ordusu, yakın zamanda Gazze Şeridi'nin İsrail sınırı yakınındaki tüm mahallelerin ve sivil binaların bombalandığını ortaya koyan videolar yayımladı.

Gazze'de 'aldatıcı sakinlik' tuzağı - 4. Resim

İsrail basını da "ordunun, Gazze sınırında tampon bölge oluşturmak amacıyla bazı binaları yıkmaya başladığını" yazmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail'in Gazze'nin etrafında bir "tampon bölge" oluşturma planına sıcak bakmadıklarını belirterek, "Gazze'nin sınırlarının herhangi bir şekilde daraltıldığını görmek istemiyoruz, bunu desteklemiyoruz." demişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...