Tgrt Haber
10 Aralık 2023 09:50 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 10:11

Gazze'de sivil katliam yapan İsrail askeri kaybını açıkladı

İsrail ordusu, Hamas'ın başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun başlattığı 7 Ekim'den beri çatışmalarda kaybettiği asker sayısını açıkladı.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Gazze'de sivil katliam yapan İsrail askeri kaybını açıkladı
İsrail, Asker, Filistin, Gazze, Hamas

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık gerekçesiyle 65 gündür Gazze'ye bombalar yağdıran İsrail, askeri kayıplarını açıkladı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 6623. Tabur'dan 25 yaşındaki Omri Ben Shachar ve Liav Atiya, 603. Mühendislik Taburu'ndan Jonatan Dean Haim ile Golani Tugayı 12. Tabur'dan 29 yaşındaki Maor Cohen Eisenkot'un dün Gazze'nin güneyindeki çatışmalarda öldüğü belirtildi.

Açıklamada, 7 Ekim'de ağır yaralanan Golani Tugayı'nın 13. Taburu'ndan 20 yaşındaki Haim Meir Eden de dün hayatını kaybettiği aktarıldı.

Gazze'de sivil katliam yapan İsrail askeri kaybını açıkladı

SİVİL KATLİAMI YAPAN İSRAİL'İN ASKERİ KAYBI 425

İsrail basınında daha önce çıkan haberlerde, savaş kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un yeğeni Maor Meir Cohen'in cuma günü Gazze'deki çatışmada öldürüldüğü bilgisi yer almıştı.

Eski Genelkurmay Başkanı Eisenkot'un oğlu Gal Meir Eisenkot da Cibaliya eteklerinde, bubi tuzaklı bir tünelde meydana gelen patlamada ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Ordunun açıklamasında, 7 Ekim'den bu yana ölen İsrailli asker ve subay sayısının 425'e yükseldiği kaydedildi.

Gazze'de sivil katliam yapan İsrail askeri kaybını açıkladı

''5 BİNDEN FAZLA ASKER YARALANDI''

İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesinde yer alan haberde, hastanelere 7 Ekim'den bu yana 5 binden fazla yaralı askerin getirildiği ifade edildi. Savunma Bakanlığı verilerine göre, iki ayda 2 bin askerin resmi olarak engelli tanındığı kaydedildi.

İsrail Savunma Bakanlığı Rehabilitasyon Dairesi Başkanı Limor Luria, gazeteye yaptığı açıklamada, daha önce böyle bir şey yaşamadıklarını, hastanelere gelen yaralılardan yüzde 58'inden fazlasının el ve ayaklarında ciddi yaralanmalar mevcut olduğunu, bazılarına ampütasyon gerektiğini belirtti.

Yaralanmaların yüzde 12'sinin dalak, böbrek gibi iç organları ile baş ve göz yaralanmalarından oluştuğunu aktaran Luria, yüzde 7'sinin de psikolojik travmalar yaşadığını ayrıca her yaralının ilerde travmalar yaşayacağı dikkate alınarak da bu sayının gittikçe artacağını ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...