Tgrt Haber
18 Ekim 2023 06:43 - Güncelleme : 18 Ekim 2023 07:42

Tüm oklar MK-84'ü işaret ediyor! Patlamanın sesi karşılaştırıldı… İsrail ABD’nin bombasıyla vurdu

Troy Teknoloji Savunma Müdürü Sait Ersoy Bereketlioğlu, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine yapılan saldırının ABD yapımı Mark 84 (MK-84) bombasına ait olabileceğini işaret etti. İsrail'in yalanlamalarına rağmen karşılaştırılan ABD yapımı MK-84 bombasının sesi ile hastane saldırısının sesi eşleşiyor.

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
Gazze, Hastane, Saldırı, Abd

Troy Teknoloji Savunma Müdürü Sait Ersoy Bereketlioğlu, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesinin bombalamasına ilişkin, "Mühimmatın hastaneye gelişine dair işaretler, patlamanın sesi ve şiddeti, bir roketin ötesinde JDAM donanımlı 2000 libre (910 kilogram) Mark 84 (MK-84) bombasına ait olabileceğine işaret ediyor." dedi.

Harp başlıkları, mini-mikro roketler ve askeri sınıf yüksek infilaklı patlayıcı kimyasalların üretim teknikleri konularında çalışmalar yapan Troy Teknoloji Savunmanın Müdürü Bereketlioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesinin bombalamasına ilişkin kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

PATLAMANIN SESİ GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Mühimmatın hastaneye gelişine dair işaretler, patlamanın sesi ve şiddetinin, bir roketin ötesinde JDAM donanımlı 2000 libre MK-84 bombasına ait olabileceğine işaret ettiğini savunan Bereketlioğlu, bu donanımla birlikte de söz konusu bombanın hassas güdümlü mühimmata dönüştüğünü belirtti. Ayrıca ABD yapımı MK-84 bombasının sesi ile Gazze'deki El-Ahli Hastanesi saldırısınınsesininkarşılaştırılması gerçeği gün yüzüne çıkarıyor. Her iki patlamanında sesi ve şiddeti birbiriyle eşleşiyor.

Söz konusu bombada yaklaşık 430 kilogram patlayıcı madde bulunduğuna dikkati çeken Bereketlioğlu, mühimmatın hedefine uygun açıyla ulaşması halinde son derece yıkıcı olabileceğini söyledi.

Bu mühimmatın etkinliğini artırmak için farklı patlayıcı türleriyle de doldurulabildiğine değinen Bereketlioğlu, içinde HMX bulunan, nüfuz edici etki kazandırılan bir MK-84 bombasının bir binayı rahatlıkla yıkabileceğini kaydetti.

HER İKİ BOMBA DA İSRAİL'İN ENVANTERİNDE

Sait Ersoy Bereketlioğlu, "Bir diğer olasılık da yine MK-84 kullanılan bir BLU-109 sığınak delici bomba olabileceği yönünde. Her iki bomba da İsrail ordusunun envanterinde yer almakta." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...