Tgrt Haber
13 Kasım 2023 09:03 - Güncelleme : 13 Kasım 2023 10:01

Gazzeli doktor gözyaşları içinde isyan etti: Şehitlerimizi sokak hayvanları yiyor

Gazze Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Münir El Burş, hastane dışındaki onlarca cenazeye müdahale edilemediğini ve dışarıda kalan şehitlerin naaşlarını sokak hayvanlarının yemeye başladığını söyledi.

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: TGRT HABER
Gazze, Doktor, Şehit

İsrail'in abluka altındaki Gazze'ye yönelik saldırıları şiddetlenerek devam ediyor. Can kayıplarının sayılamadığı Gazze'de iletişim ve internet İsrail tarafından kesildi.

Şifa hastanesine yönelik kuşatması nedeniyle hastane dışındaki onlarca cenazeye ise müdahale edilemiyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Münir El Burş, şunları söyledi:

 “Artık yardım etmeniz için bu sizi tatmin edecek mi bilmiyoruz ama saldırılar sebebiyle dışarıdan alamadığımız şehitlerin naaşlarını sokak hayvanları yemeye başladı.”

HASTANELER ATEŞ ALTINDA

Öte yandanGazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, cumartesi sabahı İsrail tanklarından fırlatılan iki roketin hastanenin yoğun bakım odalarından birine isabet ettiğini söylemişti.

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da daha önce yaptığı açıklamada, hizmetleri oldukça sınırlı olan El-Ehli Baptist Hastanesi'nin dışında kentteki tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığını dile getirmişti.

SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısının ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 38'i Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 354’ü asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarında 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi'ni, Nasr Çocuk Hastanesi'ni, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü. 

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...