2021-09-14 10:01:07

Gazze'ye gidecekken İsrail engeline takılan 50 bin doz aşı heba oldu

Filistin Sağlık Bakanlığı, kullanıma uygun olmayan 50 bin doz koronavirüs aşısının imha edildiğini duyurdu. Yetkililer, aşıların İsrail ambargosuyla karşılaştığı için kendilerine geç ulaştığını ve bu sebeple heba olduğunu belirten bir açıklama yayımladı.

Gazze'ye gidecekken İsrail engeline takılan 50 bin doz aşı heba oldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Filistin Sağlık Bakanlığı, Abluka altındaki Gazze Şeridi'ne gönderilen 50 bin doz Sputnik Lite aşısının, kullanıma uygun olmadığı gerekçesiyle imha edildiğini duyurarak bu durumdan İsrail'i sorumlu tuttu. Nakliye esnasında aşıların uzun süre, uygun olmayan koşullarda bekletildiğinin belirtildiği açıklamada, son kullanma süresi dolan aşıların kurallara uygun şekilde imha edildiği bildirildi.

KULLANIMA UYGUN BULUNMADI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 9 Eylül'de, bakanlığın Ramallah'taki sağlık depolarından, İsrail'in kontrolündeki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı aracılığıyla 50 bin doz Sputnik Lite aşısı teslim alındığı kaydedildi.

Söz konusu aşıların, güvenliğinin ve kalitelerinin sağlanması için bir dizi onaylı prosedüre tabi tutulduğu aktarılan açıklamada, inceleme ve denetimden sonra bu sevkiyatın, hasarlı olduğunun ve kullanıma uygun bulunmadığının tespit edildiği vurgulandı.

'İŞGALCİ İSRAİL SORUMLUDUR'

Açıklamada, kullanıma uygun olmayan 50 bin dozun uygun bir şekilde imha edilmesine karar verildiği belirtilerek, "İşgalci İsrail, aşıların, zamanında ulaşmasını engellediği ve uygun olmayan nakliye ve soğutma koşullarında uzun saatler bekletildiği için imha edilmesinden sorumludur." ifadesi kullanıldı.

Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze'de son verilere göre, Kovid-19 kaynaklı can kaybı 1228'e, vaka sayısı 147 bin 368'e yükseldi.

Etiketler