Tgrt Haber
02 Nisan 2024 16:25 - Güncelleme : 02 Nisan 2024 16:36

Güneş çekirdeğinden 7 kat daha sıcak! Dünyada bir ilk: 100 milyon dereceye ulaştı

Güney Koreli bilim insanları “yapay güneş” olarak da adlandırılan KSTAR nükleer reaktörü güneş çekirdeğinden 7 kat daha fazla sıcaklığa ulaştı. Bilim insanları, 48 saniye çalıştırmayı başararak yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Temiz enerji elde etmek amacıyla nükleer füzyon teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdüren Güney Koreli bilim insanları yeni bir dünya rekoru elde etti. Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü'nden (KFE) bir grup araştırmacı, “yapay güneş” olarak da adlandırılan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) nükleer reaktörünü Güneş çekirdeğinden 7 kat daha sıcak olan 100 milyon santigrat derece ısıda 48 saniye boyunca çalıştırmayı başardı. Ekip, 2021 yılında kırılan 30 saniyelik dünya rekorunu geride bıraktı.

48 SANİYELİK REKOR 

KSTAR Direktörü Si-Woo Yoon, bu kadar yüksek sıcaklıkları uzun süre korumanın kolay olmadığını, bu nedenle 48 saniyelik rekorun büyük önem taşıdığını ifade etti. Yoon, nihai hedeflerinin KSTAR reaktörünü 2026 yılına kadar aynı sıcaklıkta 300 saniye boyunca çalıştırmak olduğunu vurguladı.

Bilim insanları, henüz deneme aşamasında olan KSTAR reaktörü ile Güneş'te meydana gelen füzyon reaksiyonlarını taklit ederek sınırsız ve temiz enerji üretmeyi hedefliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...