Tarih : 29.11.2021 - 08:58 Yorum : 0

Güney Afrika Devlet Başkanı: Sınırları acilen açın bu haksızlık!

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, ülkesinde ortaya çıkan koronavirüsün yeni varyantı Nu (Omicron) nedeniyle kapanan sınırların acilen açılması gerektiğini belirtti.

Güney Afrika Devlet Başkanı: Sınırları acilen açın bu haksızlık!

25 Kasım'da Covid-19'un yeni varyantı Nu (Omicron), Güney Afrika'da keşfedildi. Nu varyantının ortaya çıkmasıyla birçok ülke Güney Afrika'ya seyahat kısıtlaması kararı aldı. Ülkenin devlet başkanı ise bu kararın adaletsiz olduğunu belirtti. Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, ''Ülkemize ve Güney Afrika'daki kardeş ülkelere seyahat yasağı koyan tüm ülkeleri kararlarını derhal ve acilen geri almaya çağırıyoruz" dedi.

Seyahat yasakların bilimle bağdaşmadığını ve haksızlık olduğunu belirten Ramaphose, sözlerine şöyle devam etti:

“Seyahat yasağının yapacağı tek şey, mutasyondan etkilenen ülkelerin ekonomilerine daha fazla zarar vermek, pandemiye yanıt verme ve kontrol altına alma yeteneklerini baltalamak. Ülkemize ve Güney Afrika'daki kardeş ülkelerimize karşı haksız bir şekilde ayrımcılık yapmaktadır.''

Omicron’un keşfinden sonra aralarında ABD, Fransa, Türkiye ve Katar’ında aralarında bulunduğu birçok ülke Güney Afrika ile birçok Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması uygulama kararı aldı.

DSÖ: SINIRLARI KAPATMAK İÇİN ACELE ETMEYİN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri olmadığını aktarılmış, Omicron’un diğer mutasyonlara kıyasla daha şiddetli hastalığa, farklı semptomlara veya daha hızlı yayıldığına dair bir kanıt olmadığı ifade edilmişti. DSÖ, ülkeleri sınırlarını kapatmak için acele etmemeye çağırmıştı.

DSÖ, seyahat kısıtlamalarının Covid-19'un yayılmasını azaltmada rol oynayabileceğini fakat "hayatlar ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu" belirtmiş, Omicron mutasyonuna ilişkin araştırmaların devam ettiğini aktarmıştı. DSÖ, ülkelere "gereksiz yere müdahaleci olmamaları ve bilimsel temelli bir yaklaşım benimsemeleri" konusunda tavsiyede bulunmuştu.

Öte yandan Omicron mutasyonu şu ana kadar, Hollanda, Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka ve Avusturalya’da tespit edildi.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber