Tarih : 15.06.2021 - 14:05 Yorum : 0

Ada krizi: Güney Kore tatbikat başlattı Japonya tepki gösterdi

Güney Kore ve Japonya arasında ''Dokdo Adaları'' krizi çıktı. Güney Kore, Japonya'nın üzerinde hak iddia ettiği Dokdo Adaları'nın açıklarında askeri tatbikat başlattı. Japonya, tatbikata tepki gösterdi.

Ada krizi: Güney Kore tatbikat başlattı Japonya tepki gösterdi

Dokdo Adaları, Japonya ve Güney Kore arasında kriz çıkmasına neden oldu. Güney Kore basınında yer alan haberlere göre Seul, Tokyo'nun Takeshima olarak adlandırdığı ve üzerinde hak iddia ettiği adacıkların açıklarında askeri tatbikata başladı. Güney Kore ordusu ve deniz polisinin ortaklaşa gerçekleştirdiği ve yılda 2 kez yapılan tatbikatın bir çıkarma tatbikatı olmadığı ve denizcilik eğitimlerini içerdiği öğrenilirken, Güney Kore askeri makamlarının Japonya ile tansiyonu artıracağı endişesi ile basına görüntü vermediği iddia edildi.

JAPONYA'DAN TEPKİ

Tatbikatı “kabul edilemez” olarak nitelendiren Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato ise Güney Kore'nin eyleminin son derece üzücü olduğunu söyledi. Kato, Japonya'nın tatbikatını diplomatik kanallar aracılığıyla protesto ettiğini ve Güney Kore'yi tatbikatı sonlandırmaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

G7 ZİRVESİ İDDİASI

Tokyo'nun, Seul'un Doğu Çin Denizi'ndeki ihtilaflı adacıklarda düzenlemeyi planladığı tatbikat nedeniyle Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon arasında G7 Zirvesi kapsamında yapılması planlanan görüşmeyi iptal ettiği iddia edilmişti. Japonya hükümetinden yapılan açıklamada ise iddialar yalanlanarak görüşmenin zamanlama sorunları nedeniyle gerçekleşemediği belirtilmişti.

GÜNEY KORE'NİN KONTROLÜNDE

Dokdo Adaları Güney Kore kontrolünde bulunsa da Japonya, 'Takeshima' adını verdiği kara parçasının kendi sınırları içerisinde olduğunu ve topraklarının parçası olduğunu iddia ediyor. Tartışmalı Dokdo Adaları iki ülke arasındaki diplomatik sorunların başında yer alıyor.

Japonya - Rusya arasında balıkçı teknesi krizi Japonya - Rusya arasında balıkçı teknesi krizi Rus sahil güvenlik güçleri, Japon balıkçı teknesine el koyup mürettebatını gözaltına aldı. Japonya, balıkçılık yapılan bölgenin Japonya'nın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde olduğunu belirterek Rusya'ya protesto notası verdi.

AB ve Yunanistan arasında 'ses bombası' krizi AB ve Yunanistan arasında 'ses bombası' krizi AB ile Yunanistan arasında basın toplantısında kriz yaşandı. AB, Yunanistan’ın göçmeleri engellemek için Türkiye sınırına sağır edici ses topu yerleştirmesine “tuhaf bir yöntem” diyerek eleştirdi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber