Tgrt Haber
14 Haziran 2023 14:41 - Güncelleme : 14 Haziran 2023 14:53

Hindistan'da 'kabile' savaşları: Ölü sayısı 100'ü geçti, askere vur emri verildi

Hindistan'da Meitei topluluğunun 'planlanmış kabile' kategorisine dahil edilmek istenmesiyle başlayan gerginlik adeta savaşa dönüştü. Düzenlenen silahlı saldırılarda ölü sayısı 110'a yükselirken ordu bölgeye konuşlandırıldı.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: Hindustan Times, Ajanslar
Hindistan'da 'kabile' savaşları: Ölü sayısı 100'ü geçti, askere vur emri verildi
Hindistan, Kabile, Ordu

Hindistan'ın Manipur eyaletinde Meitei topluluğunun 'planlanmış kabile' kategorisine eklenmek istenmesiyle başlayan gerginlik gün geçtikçe daha da büyüyor. Dün akşam saatlerinde Agijang kasabasına düzenlenen silahlı saldırıda etraf kan gölüne döndü.

GÜVENLİK GÜÇLERİ BÖLGEDE

Çıkan çatışmada 9 kişinin hayatını kaybederken, 10 kişinin de yaralandığını açıklandı. Şu ana kadar çıkan çatışmalarda ölü sayısı 110'a yükseldi. Hindustan Times'ta yer alan haberde; güvenlik güçlerinin bölgeye intikal ettiği ve olayların kontrol altına alındığını aktarıldı.

47 BİN İNSAN YERİNDEN OLDU

Bölgede kontrolün sağlanmasının ardından yaralılar en yakın hastanelere sevk edildi. Manipur'daki şiddet olayları nedeniyle eyalet hükümetinin resmi verilerine göre şimdiye kadar 47 binden fazla kişi yerlerinden oldu, yüzlerce ev yıkıldı.

ASKERE VUR EMRİ VERİLDİ

Eyalet nüfusunun yüzde 53'ünü oluşturan Meitei topluluğu, "planlanmış kabile" kategorisine dahil edilmedikleri gerekçesiyle gösteriler düzenlerken, nüfusun yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan Kukilerin de aralarında bulunduğu grupların buna itirazı şiddet olaylarına yol açıyor. Gösteriler 3 Mayıs'tan itibaren şiddet olaylarına sahne olmuş, 4 Mayıs'ta ise askere "vur emri" verilmişti.

Kaynak: Hindustan Times, Ajanslar
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...