2021-11-09 15:53:54

Hindistan'daki nehir zehirli köpüklerle kaplandı

Hindistan'da bulunan Yamuna Nehri, endüstriyel atıklar nedeniyle zehirli köpüklerle kaplandı. Nehir, kar yağışını andıran beyaz köpüklerle kaplandı.

Hindistan'daki nehir zehirli köpüklerle kaplandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyanın en kirli yerleri arasında bulunan Hindistan'daki Yamuna Nehri, endüstriyel atıkların neden olduğu zehirli köpüğe boğuldu. Nehrin Delhi'deki Kalindi Kunj yakındalarından geçen bölümü beyaz köpüklerle kaplandı.

Yerel yetkililer, kirlilikten nehre boşaltılan "ağır kanalizasyon ve endüstriyel atıkları" sorumlu tuttu. Kirlilik nedeniyle şehrin bir kısmına su tedarikinin de kesildiği belirtildi.

Yıllar önce verilen temizleme sözüne rağmen Yamuna Nehri'ndeki görülen zehirli köpük, her yıl rastlanılan kirlilik haline geldi. 2020 tarihli hükümet raporuna göre nehirdeki su kalitesi son 5 yılda "kritik derecede kötü" olarak kayıtlara geçti.

ZEHİRLİ KÖPÜKLER İÇİNDE DUA EDİYORLAR

Zehirli köpük, Hinduların "Chhath Puja" ritüelini gerçekleştirmesine engel olamadı. Bir kadın, kutsal olarak kabul edilen Yamuna Nehri'ne gelerek zehirli köpük içinde dua etti.

"Güneş ibadeti" olarak bilinen ritüelde Hindular kutsal nehirde yıkanırken, güneşin doğuşunu ve batışını izleme gibi ritüeller gerçekleştiriliyor.

Etiketler