Tgrt Haber
22 Kasım 2023 20:41 - Güncelleme : 22 Kasım 2023 21:29

Hamas ve İsrail arasındaki anlaşmaya Hizbullah'tan ilk açıklama: Ateşkesin bir parçası değiliz ama bağlı kalacağız

Hizbullah'tan Hamas ve İsrail'in uzlaşmaya vardığı 4 günlük geçici ateşkes ve karşılıklı rehine takasını içeren anlaşmaya ilişkin ilk açıklama geldi. Ateşkes anlaşmasını saygıyla karşıladıklarını belirten Hizbullah kaynakları, "Ateşkesin bir parçası değiliz ama İsrail ateşkese uyarsa biz de ateşkese bağlı kalacağız" dedi. Hizbullah, Lübnan sınırında İsrail'e ait 12 askeri noktaya da saldırı düzenlediğini duyurdu

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
İsrail, Hamas, Hizbullah

İsrail ve Hamas arasında 4 günlük geçici ateşkesi de içeren esir takası anlaşmasına ilişkin Hizbullah'tan ilk açıklama geldi.

El Cezire'ye konuşan Hizbullah kaynakları, ateşkesin bir parçası olmadıklarını ancak israil ateşkese uyarsa kendilerinin de anlaşmaya bağlı kalacaklarını duyurdu.

Gazze'de binlerce kişinin katledilmesine yol açan saldırılarını sürdüren İsrail ordusu, bir süredir pürüzlerin giderilmeye çalışıldığı geçici ateşkes ve rehine takası konusunda Hamas ile anlaşmaya vardı.

'GAZZE'DE İLK REHİNELER YARIN SERBEST BIRAKILACAK"

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, ordu radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail'in anlaşma kapsamında Gazze Şeridi'nden ilk rehinelerin yarın serbest bırakılmasının beklendiğini ifade etti. Bakan Cohen, ilk etapta kaç kişinin serbest bırakılacağına dair detay vermedi.

50 REHİNENİN SERBEST BIRAKILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden gece saatlerinde yapılan açıklamada, kabinenin dün akşam yapılan oylamada Gazze'deki esirlerin tümünün serbest kalması hedefinin ilk aşamasını onayladığı duyuruldu.

Açıklamada, "Buna göre kadın ve çocuklardan oluşan en az 50 rehinenin 4 gün boyunca serbest bırakılması ve bu süre zarfında çatışmalara ara verilmesi öngörülüyor. Her 10 rehinenin serbest bırakılması, çatışmalara ek 1 gün ara daha verilmesini sağlayacak" ifadeleri kullanıldı.

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Ebu Merzuk ise Katar merkezli El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, 4 günlük geçici ateşkesin yarın saat 10.00'da başlayacağını söyledi.

HİZBULLAH, İSRAİL'E AİT 12 ASKERİ ÜSSE SALDIRDI

Hizbullah, Lübnan sınırında İsrail'e ait 12 askeri noktaya saldırı düzenlediğini duyurdu.  İsrail'in sınırdaki bazı noktaların askeri noktalarının güdümlü füze ve "uygun silahlarla" vurulduğu, bildirilen açıklamada  "Er-Rahib" ve "Ziryat "askeri noktasının da yarım ton ağırlığındaki "Burkan füzesi" ile hedef alındığı kaydedildi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...