27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-29 10:47:03

Hulusi Akar'ın Meis açıklamasının ardından Yunan bakandan skandal sözler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Meis Adası sözleri Yunanistan gündemine oturunca Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, cevap vermek zorunda kaldı.

Hulusi Akar'ın Meis açıklamasının ardından Yunan bakandan skandal sözler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde Bakanlığın Madalya, Başarılı Birlik ve Personelin Ödüllendirilmesi Töreni'nde Meis Adası'nın Türkiye'ye yakınlığına vurgu yaparak şunları söyledi:

"Türkiye'ye 1950 metre mesafede Meis Adası var. Harp Okulu öğrencisinin yüzme standardı 2 bin metre. Yani yüzerek giderler. 10 kilometrekarelik bir ada. Bu adaya 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı istiyorlar. Buna 'hayır' dediğimiz zaman biz 'yayılmacı' oluyoruz."

Akar'ın bu açıklamasının ardından Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, açıklamanın ardından "ulusal bağımsızlıklarını ve egemenlik haklarını savunmaya hazır olduklarını" söylemişti.

Son olarak Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Akar'ın sözleri üzerine şunları söyledi:

''Cevap vermemize gerek yok. Bırakın, Akar Meis'e yüzerek gelsin."

Yunan bakan ayrıca, Fransa'nın ilk iki fırkateyni kendilerine 2025'e kadar gönderebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Meis, Türkiye kıyılarına yaklaşık 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 582 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yakınlığı nedeniyle Kaş ilçesine yüzme mesafesinde bulunan adadaki Osmanlı eserleri, Türkiye'den çok rahat şekilde görülebiliyor.

Etiketler