27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-10-09 10:36:11

Husilerden Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Havalimanı'na İHA'lı saldırı

İran destekli Husiler, Yemen'de Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Havalimanı'na insansız hava aracıyla saldırı düzenledi, 10 kişi yaralandı.

Husilerden Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Havalimanı'na İHA'lı saldırı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yemen'de hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından yapılan açıklamada, İran destekli Husiler tarafından Suudi Arabistan'ın Cizan'daki Kral Abdullah Havalimanı'na dün gece geç saatlerde insansız hava aracı (İHA) ile saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, saldırı sonucu 6’sı Suudi Arabistanlı, 3’ü Bangladeşli ve 1’si Sudanlı olmak üzere toplam 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

Havalimanında maddi hasar meydana geldiği de aktarıldı. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Sözcüsü Tuğgeneral Turki Al-Malki daha sonra yaptığı açıklamada, bu sabah erken saatlerde ikinci bir İHA saldırısının engellendiğini söyledi.

Söz konusu ikinci saldırıya ilişkin detay vermeyen Al-Maliki şu açıklamayı yaptı:

“Husi milisleri, sivilleri hedef alarak etik olmayan uygulamalarını sürdürüyor. Sivil bir havalimanını hedef almak, geleneksel Uluslararası İnsancıl Hukuk uyarınca özel koruma sağlanan sivillerin kasıtlı olarak hedef alınması anlamına geliyor ve bu nedenle savaş suçu teşkil edebilir.''

Al-Maliki ayrıca, sivilleri düşmanca saldırılardan korumak için tüm operasyonel önlemlerin alındığını söyledi.

Etiketler