2022-07-02 11:22:26 | Son Güncelleme : 2022-07-02 11:45:39

İdam cezası verilen iki İngiliz askerin kaderi isyancı Ukraynalıların elinde! Kremlin'den kan donduran açıklama

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında yakalanan 2 İngiliz vatandaşı Rus güçlerinin elinde idamı beklerken Kremlin'den konuya ilişkin yapılan son açıklamada kararı Ukraynalı isyancı grupların vereceği belirtildi.

İdam cezası verilen iki İngiliz askerin kaderi isyancı Ukraynalıların elinde! Kremlin'den kan donduran açıklama
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında Ru birliklerinin eline düşen 2'si İngiliz, 1'i Faslı paralı askerler yargılanmış ve haklarında idam cezası verildi. Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde görülen davada, Donetsk Savcısı, 3 paralı askerin Donetsk Halk Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 34 maddesi ve 323’ncü maddesine göre “İktidarı güç kullanarak ele geçirmek, terörist faaliyetlerde bulunmak ve ülkeyi ortadan kaldırmak” suçlamalarından bulunarak, İngiltere vatandaşı Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim hakkında Idam cezası talep etti. Suçlarını kısmen kabul eden 3 sanığa yeniden söz hakkı tanınmasının ardından mahkeme, 3 paralı askeri idam cezasına çarptırdı.

UKRAYNALI İSYANCILAR KARAR VERECEK

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İngiliz askerlerinin idam edilmemesi gerektiğini açıklasa da Rusya AİHM'i ciddiye almadı. Kremlin, yabancı askerler için kararı Ukraynalı isyancıların vereceğini duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, açıklamasında Rusya'nın artık mahkemenin kararlarına uymadığını, iki askerin kaderine isyancı grupların karar vereceğini söyledi.

Ayrıca geçen hafta ise Rus milletvekilleri, herhangi bir mahkeme kararının Rusya içinde bağlayıcı olmadığı anlamına gelen, büyük ölçüde sembolik iki yasayı oyladı. Yeni karar, iki askerin korunması için siyasi bir baskı oluştursa da Kremlin, bu yasayı görmezden gelerek açıklamalarda bulundu.

İKİ ASKER 2018 YILINDA UKRAYNA'YA TAŞINMIŞLARDI

Aslen Newark, Nottinghamshire'dan 28 yaşındaki Aiden Aslin ve Bedfordshire'dan 48 yaşındaki Shaun Pinner, Ukraynalı kadınlarla evlendikten sonra 2018'de Ukrayna'ya taşındı ve deniz piyadelerinde hizmet etmek için kaydoldu. Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan eski bir bakım görevlisi olan Aslin ve İngiliz Ordusu gazisi Pinner, Putin 24 Şubat'ta askerlerine işgal emri verdiğinde Donbass'ta cephede görev yapıyordu.

İki ay sonra Mariupol şehrinde birliklerinin mühimmatı bitip kuşatıldıktan sonra teslim oldular. Düzenli Ukrayna ordusunda savaştıkları için, her iki adam da uluslararası hukuka göre savaş esiri olarak kabul ediliyor: Yani savaşta işlenen şiddet nedeniyle yargılanmaktan muaf tutuluyorlar.