Tarih : 20.09.2021 - 17:03 Yorum : 0

İngiltere 'Bebek kıtlığı' ile karşı karşıya

İngiltere'de bir düşünce kuruluşu, ülkenin uzun vadeli ekonomik durgunluğa yol açabilecek 'bebek kıtlığı' ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

İngiltere 'Bebek kıtlığı' ile karşı karşıya

İngiltere'de bulunan Sosyal Piyasa Vakfın'nın (SMF) çalışmasına göre, İngiltere ve Galler'deki doğum oranı, 1964'te kadın başına düşen çocuk sayısının ortalama 2,93 olduğu zirveye ulaştı.

Ancak geçen yıl, bu sayı 1,58'e düştü, nüfus oranını sabit tutmak için gereken 2,1'in altında kaldı. Hatta bu oran, İskoçya'da 1,29'a kadar geriledi.

Bu durumun ileride çalışma çağındaki yetişkin sıkıntısına yol açacağı uyarısında bulunulan raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Şu anda her 10 çalışandan yaklaşık 3'ü 65 yaş üstünde. Ancak gelecek 10 yılda bu oran 3,5'e yükselecek ve 2060'larda da sayı 4'e çıkacak.''

İngilizlerin dörtte birinin 2050 yılına kadar 65 yaşın üzerinde olacağı tahminine yer verilen raporun değerlendirmesi ise şu şekilde yapıldı:

"Çalışan nüfusun daha düşük ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan kesimin daha yüksek olduğu bu kombinasyon, ekonominin üretim kapasitesi üzerinde açıkça olumsuz bir etki yapacaktır."

"Bebek kıtlığının" uzun vadeli ekonomik durgunluğa yol açacağı uyarısında bulunulan raporda, doğumların artırılması için Fransa gibi bazı ülkelerde ebeveynlere doğrudan teşvik ödemesi yapıldığına dikkat çekildi.

Kaynak : AA
Etiketler : İngiltere Bebek Kıtlık
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber