21˚
İstanbul
21˚
açık
Nem %37
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-23 09:08:42

İngiltere'den açıklama: Ukrayna'da Rus yanlısı bir yönetim kurma planı yapılıyor

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın Ukrayna ile ilgili yeni bir planını açıkladı. Dünya iki ülke arasındaki gerilimi yakından takip ederken İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'da Rus yanlısı bir yönetim kurma planı yaptığını iddia etti.

İngiltere'den açıklama: Ukrayna'da Rus yanlısı bir yönetim kurma planı yapılıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ukrayna’ya her an saldırı olasılığıyla konuşulan Rusya’nın sınırda hareketliliği arttırdığı öne sürüldü. Dünya Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime odaklanırken İngiltere’den gelen yeni bir açıklama deprem etkisi yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'da Rus yanlısı bir yönetim kurma planı yaptığını tespit ettiklerini açıkladı.

GÖREVE GETİRİLECEK İSİM

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da Yevhen Murayev'i göreve getirmek istediği söylenirken, "Elimizde, Rus hükümetinin Kiev'de Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediğini gösteren bilgi var. Eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor." denildi.

Rus istihbaratının çok sayıda eski Ukraynalı politikacıyla bağlantılarını sürdürdüğü bilgisine sahip oldukları aktarılan açıklamada, bu kişiler arasında 2012-2014 yıllarında Başbakan Yardımcılığı yapan Serhiy Arbuzov, 2010-2012 yıllarında Başbakan Yardımcılığı ve eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç döneminde Genelkurmay Başkanlığı yapan Andriy Kluyev, eski Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) Başkan Yardımcısı Vladimir Sivkovich ve 2010-2014 arasında Başbakanlık görevinde bulunan Mykola Azarov sayıldı.

Bu kişilerden bazılarının şu anda Ukrayna'ya yönelik bir saldırı planlamakla görevli Rus istihbarat görevlileriyle bağlantıları olduğu öne sürüldü.

İNGİLTERE'NİN TUTUMU

Yapılan açıklamada bir kez daha tutumunu yineleyen İngiltere, "Ukrayna konusunda tutumumuz açık. (Ukrayna'nın) Kırım dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü açık bir şekilde destekliyoruz. Ukrayna bağımsız, egemen bir ülkedir." dedi.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

İngiltere'nin bu iddiasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus ajanslarına yaptığı açıklamada, İngiltere'nin dezenformasyon yaydığını söyledi. Söz konusu dezenformasyonun "Ukrayna çevresindeki gerilimi tırmandıranların Anglosaksonlar liderliğindeki NATO ülkeleri olduğunun bir başka kanıtı" olduğu ifade edilen açıklamada, "İngiltere Dışişleri Bakanlığını kışkırtıcı faaliyetlere son vermeye, saçma sapan şeyleri yaymayı durdurmaya ve Tatar-Moğol istilası tarihini öğrenmeye odaklanmaya çağırıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Etiketler