2022-07-05 20:46:32 | Son Güncelleme : 2022-07-05 23:27:41

İngiltere'de istifa depremi: 2 bakan görevini bıraktı

Son dakika haberi: İngiltere'de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak; görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Her iki bakan da Başbakan Boris Johnson'a olan güveni kaybettilerini kaydetti.

İngiltere'de istifa depremi: 2 bakan görevini bıraktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Maliye Bakanı Rishi Sunak, Twitter üzerinden yayımladığı ve Boris Johnson'a yazdığı istifa mektubunda "Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir şekilde yürütülmesini bekliyor. Bu standartların uğrunda savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum" dedi.

Sunak, Johnson'a yönelik, "Sana hep sadık kaldım ve seni destekledim. Seninle ters düştüğüm konularda bile halk önünde seni destekledim" ifadelerini kullandı.

Sunak "Gelecek hafta ekonomi üzerine yapılacak ortak konuşmamıza hazırlanırken, yaklaşımlarımızın temelde çok farklı olduğu benim için netleşti. Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm ama isteksizce böyle devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım" dedi.

JOHNSON'A GÜVEN KAYBETTİ

İngiltere Sağlık Bakanı Javid, yayınmadığı istifa mektubunda Başbakan Johnson'a karşı güvenini kaybettiğini belirtti.

Javid, mektubunda, "Biz muhafazakar parti olarak her zaman en çok oyu almayabiliriz, ancak ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket etme konusunda yetkindik. Ne yazık ki, mevcut koşullarda halk, şu anda ikisinin de olmadığını düşünüyor. Geçen ay yapılan güven oylaması da çok sayıda meslektaşımızın bu fikirde olduğunu gösterdi. Şunu üzülerek belirtmek isterim ki, bu durumun sizin liderliğinizde değişmeyeceği benim için çok açık ve bu nedenle benim de güvenimi kaybettiniz dedi.

Etiketler