2022-05-19 16:24:00 | Son Güncelleme : 2022-05-19 16:32:31

İngiltere'den Rusya'ya yeni yaptırım: Bu kez hava yolu sektörünü hedef aldı

İngiltere'de hükümet, Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle Rusya'nın hava yolu sektörünü hedef aldı. İngiltere'den Rusya'ya yeni yaptırım geldi, Dışişleri Bakanı Liz Truss duyurdu.

İngiltere'den Rusya'ya yeni yaptırım: Bu kez hava yolu sektörünü hedef aldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya'nın Ukrayna'^ya yönelik saldırıları devam ederken İngiltere hükümetinden Rusya'ya yeni yaptırım geldi. Yeni yaptırımlarla beraber Rusya'nın birinci sınıf havacılık ve ulaştırma endüstrilerinden yaralanmasının engelleneceğini duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rusya'nın devlete ait havayolu şirketi Aeroflot, Rusya'nın en büyük hava yolu şirketi olan Ural Airlines ve Rossiya Airlines, artık İngiltere havalimanlarındaki kullanılmayan karlı iniş alanlarını satamayacak.''

Bu şekilde yaklaşık 50 milyon sterlin değerinde olan iniş alanlarından Rusya'nın kazanç sağlanmasının engelleneceğini ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Rusya'ya uygulanan uluslararası yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve savaşının üzerinde önemli bir etkisi olduğuna vurgu yapıldı. Yaptırımlar sayesinde Rusya'nın ham petrol ihracatının nisan ayında yüzde 30 düştüğü ve daha da düşmesinin beklendiğini belirtilerek, tahminlere göre Rusya'nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) bu yıl yüzde 8.5 ila yüzde 15 arasında küçüldüğü kaydedildi.

''PUTİN'E MESAJIMIZ NET''

Dışişleri Bakanı Liz Truss yaptığı açıklamada sözlerine şöyle devam etti:

"Putin, Ukrayna'ya yönelik barbarca saldırısını sürdürdüğü sürece Rus ekonomisini hedef almaya devam edeceğiz. Hava sahamızı zaten Rus havayollarına kapattık. Bugün havalimanlarımızdaki kazançlı iniş yerlerini nakite çeviremeyeceklerinden emin oluyoruz. Her ekonomik yaptırım, Putin'e verdiğimiz net mesajı pekiştiriyor. Ukrayna kazanana kadar durmayacağız."

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise, "Birleşik Krallık, Putin ve müttefiklerine yaptırım uygulayan ilk ülkelerden biri olarak gemilerini, uçaklarını yasakladı ve onları küresel ticaret ve ticaretten yararlanma ayrıcalığından mahrum bıraktı" dedi.

Shapps, "Bugün Birleşik Krallık hükümeti, Rossiya, Ural Havayolları ve Aeroflot'a karşı güçlü bir eylem inşa ediyor. Bu, İngiltere havaalanlarındaki kazançlı iniş alanlarını kullanamayacakları anlamına geliyor. Eylemlerimiz Rusya'nın 50 milyon sterlin değerindeki bu iniş alanlarını satmasını engelleyecektir" ifadelerini kullandı.