2022-06-28 07:12:27 | Son Güncelleme : 2022-06-28 07:42:53

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nden tahrik! Türkmen kimliği yok sayıldı

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Türkmenlerin kimlikleri yok saydı ve bölgede yeni bir kışkırtıcı adıma imza attı. Türkmenleri resmi kurumlarda Kürt ya da Arap olarak kayıt yaptırmak isteyen yönetime, mecliste yer alan Azad Küreci adlı Türkmen milletvekili tepki gösterdi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nden tahrik! Türkmen kimliği yok sayıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD’nin işgali sonrasında Irak’ın kuzeyinde kurulan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi son dönemde attığı adımlar ile Türkmenlere baskı yapmaya başladı. Türk kimliğini tanımayan Barzani ve Talabani aileleri arasında paylaştırılan Erbil, Selahaddin, Süleymaniye gibi bölgelerde yaşayan Türkmenler, gittikleri resmi kurumlarda Kürt ya da Arap olarak muamele görüyor. Bölgesel yönetim meclisinde milletvekili olarak görev yapan Azad Küreci, sergilenen tavra isyan etti ve “Bu açık bir kışkırtma, derhal bu provokasyona son verilsin” çağrısı yaptı.

“BİZ TÜRKÜZ”

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Milletvekili Küreci, Meclis’te yaptığı konuşmada “Ben tüm Türkmenlerin sesi olarak bu söylediklerimi herkesin duymasını bilmesini istiyorum. Bizi gittiğimiz tüm resmî kurumlarda neden Kürt olarak kaydediyorsunuz? Biz Türk’üz ve eğitim, emniyet, muhtarlık, sağlık, belediye gibi gittiğimiz kurumlarda ismimizin Kürt ya da Arap olarak kaydedilmesini istemiyoruz. Millî aidiyetimizi ve haklarımızı sonuna kadar savunacağız. Burada da bunun için bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Meclisi yöneten kadın başkanın, Türkmen temsilci Küreci’nin sesini kıstığı görülürken Kürt vekiller de Küreci’nin sözlerine tepki gösterdi.

“TÜRKMEN YOK”

Azad Küreci verdiği tepkinin arka planını anlatırken şu sözleri kullandı:

Rahatsızlanan kızımı Erbil Devlet Hastanesi acil servisine götürdüm. Orada kayıt memuru bana hasta kabulü için açtığı dosya için bazı sorular sordu. Kızımın ismini, yaşını, adres gibi bilgilerden sonra Kürt mü? Arap mısın? diye sordu. Ben de Türkmen’im dedim. Görevli memur bu söz üzerine “Bizim Erbil’de Türkmen diye bir şey yok. Siz tercih edin. Arap ya da Kürt ne yazmamı istersiniz? dedi. Ben bir milletvekiliyim ve maruz kaldığım tavır bu. Siz bir de buradaki binlerce Türkmen’in durumunu düşünün.

BAYRAĞA SALDIRI

Irak Bölgesel Yönetimi benzer bir tahriki de geçtiğimiz günlerde vefat eden Türkmen sanatçı Mehmet Ahmet Erbilli’nin cenazesinde sergiledi. İlk olarak Barzani ve Talabani medyası ünlü sanatçıyı Kürt olarak lanse etti. Ardından sanatçının tabutunu Kürt bayrağına sardı. Bu durum üzerine Türkmenler tabutun üzerine Türkmen bayrağı serdi. Ancak Peşmerge unsurları, Türkmen bayrağına saldırdı ve kaldırılmasını istedi. Cenaze merasiminde kısa süreli arbede yaşandı ve Iraklı Türkmenlerin ısrarı sonucu bayrak, naaşla birlikte mezarlığa götürüldü.