Tarih : 25.09.2021 - 17:16 Yorum : 0

Irak: İsrail ile normalleşmeyi reddediyoruz

Geçtiğimiz günlerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil'deki aşiret mensubu oldukları iddia edilen bir grup tarafından ''İsrail ile ilişkileri normalleştirme'' konulu toplantısına Irak Başbakanlığından tam tersi bir açıklama geldi.

Irak: İsrail ile normalleşmeyi reddediyoruz

Irak’ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin Erbil kentinde dün aşiret mensubu oldukları iddia edilen bir grubun düzenlediği toplantıda Irak’ın da diğer Arap ülkeleri gibi İsrail ile ilişkiler kurmasını istemesine Irak hükümetinden tepki geldi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ile ilişkileri normalleştirme talebinde bulunan ve kendilerini Arap Şii ve Sünni aşiretlerinin temsilcileri olduklarını iddia eden tarafların Irak halkının değil, sadece kendi görüşünü ifade ettikleri vurgulandı. Söz konusu toplantının genel seçimlerin yaklaştığı sırada yapılmasının, "seçimlerin adil ve şaibesiz bir şekilde geçmesine engel olunması" amacı taşıdığı kaydedildi.

"İsrail ile normalleşme fikri Irak devletince kabul edilmez" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Irak hükümeti tarih boyunca Filistin halkının haklı davasını savunmuştur. Irak’ın Filistin haklarının savunulması, başkenti Kudüs olan bağımsız bir devletin kurulması konusunda tavrı değişmez.''

Erbil’de dün aşiretler reisleri oldukları iddia edilen bir grup, Irak’ın İsrail ile ilişkiler kurmasını talep etmişti.

Kaynak : İHA
Etiketler : Irak İsrail
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber