Tarih : 01.12.2021 - 22:15 Yorum : 0

İran ile Taliban arasında 'sınır yanlış anlaşıldı' çatışması

İran ve Afganistan sınırında bulunan Nimruz vilayeti yakınında Taliban ile İran sınır güçleri arasında 'sınırın yanlış anlaşılması' nedeniyle çatışma çıktı.

İran ile Taliban arasında 'sınır yanlış anlaşıldı' çatışması

İran güçleri ile Taliban arasında Afganistan-İran sınır hattında 'sınırın yanlış anlaşılması' nedeniyle çatışma çıktı.

İRAN DOĞRULADI

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, olayı doğrulayarak çatışmanın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirtti.

Sınır kapısındaki kısa süreli çatışmanın son bulduğunu söyleyen Hatipzade, “Bugün Afganistan ile sınır bölgesi olan Sistan eyaletinde yanlış anlaşılmadan kaynaklı yaşanan çatışmalar her iki tarafın soğukkanlılığı ile kontrol altına alındı ve son buldu” dedi.

SINIRDA NE OLDU?

İran’da Devrim Muhafızlarına yakın Tasnim Haber Ajansı, saatler önce Nimruz vilayeti yakınlarındaki Şegalek bölgesinde bulunan İranlı çiftçilere sınır ihlali gerekçesiyle Taliban tarafından ateş açıldığını duyurmuştu.

İran Sınır Muhafızları tarafından kaçakçılara karşı mücadele için inşa edilen güvenlik duvarının İranlı çiftçiler tarafından aşılmasının Taliban ile İran güçlerinin arasında çatışmaya neden olduğu ileri sürülmüştü.

İranlı çiftçilerin sınırı ihlal ettiğini düşünen Taliban güçlerinin sivillere ateş açması sonrası İran Sınır Muhafızları ile kısa süreli çatışma yaşandığı belirtilmişti.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber