Tgrt Haber
03 Kasım 2023 12:03 - Güncelleme : 03 Kasım 2023 12:31

İran'da rehabilitasyon merkezinde yangın: 32 ölü

Lengerud kentindeki madde bağımlılığı rehabilitasyon merkezinde çıkan yangında 32 kişi hayatını kaybetti. 4'ü ağır 16 kişi yaralandı.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
İran'da rehabilitasyon merkezinde yangın: 32 ölü
İran, Yangın

İran'ın kuzeyindeki Lengerud kentindeki bir madde bağımlılığı rehabilitasyon merkezinde çıkan yangında 32 kişi hayatını kaybetti.

İran'ın yarı resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Hazar Denizi kıyısındaki Gilan eyaletine bağlı Lengerud'daki madde bağımlılığı rehabilitasyon merkezinde sabah saatlerinde yangın çıktı.

YANGININ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Özel sektör tarafından işletildiği belirtilen rehabilitasyon merkezinde çıkan yangında 32 kişi öldü, 4'ü ağır olmak üzere 16 kişi de yaralandı.

Yetkililer, yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini ve araştırıldığını belirtti.

BAĞIMLILIK ORANI ÇOK YÜKSEK

İran'ın dünyada kişi başına düşen en yüksek opioid bağımlısı sayısına sahip olduğu tahmin ediliyor ve Afganistan'da yetiştirilen afyon için önemli bir kaçakçılık rotası üzerinde bulunuyor. 

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin bu yılki dünya uyuşturucu raporunda, 2020 yılında Afganistan kaynaklı küresel eroin ve morfin yakalamalarının yüzde 47'sinin İran'ın yaptığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü (AI) Haziran ayında yayınladığı bir raporda, İran'ın bu yıl "sistematik olarak adil olmayan yargılamalar" sonrasında uyuşturucuyla ilgili suçlardan hüküm giymiş en az 173 kişiyi idam ettiğini söyledi.

Hak grubu, rakamın geçen yılın bu zamanlarından neredeyse üç kat daha fazla olduğunu ekledi.

 

Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...