Tgrt Haber
08 Mart 2023 07:00 - Güncelleme : 08 Mart 2023 07:07

İran’da yine onlarca kız öğrenci zehirlendi! Sayıları binleri geçti

Son dakika haberi: İran’da son dönemde bazı eyaletlerinde başlayan ve yayılan kız öğrencilerine yönelik zehirleme saldırıları artış gösterdi. İran’ın Gülistan ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletlerinde onlarca kız öğrenci hastaneye kaldırıldı. 

Editör: Fetih Kökten / Kaynak: Anadolu Ajansı
İran’da yine onlarca kız öğrenci zehirlendi! Sayıları binleri geçti
İran, Kız Öğrenci, Zehirlenme

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana genellikle kız öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor. Öğrencilerde solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtilerle hastaneye kaldırılan kız öğrencilerin tedavisi sürerken yaşanan durum gün geçtikçe başka eyaletlere de sıçramaya başladı.

BAŞKA EYALETLERE DE SIÇRADI

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) göre, genellikle kız okullarında 3 aydan uzun süredir toplu zehirlenme vakalarının görüldüğü ülkenin Gülistan ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletlerinde yeni zehirlenme vakaları tespit edildi. Kohgiluye-Buyer Ahmed Tıp Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Mahmud Şehamet, Yasuc ve Geçsaran ilçelerindeki 3 okulun 43 öğrencisinin zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırıldığını belirtti.

HASTANELER HAZIR DURUMA GEÇİRİLDİ

Eyalette son 3 günde 280 öğrencinin zehirlenme semptomları ile hastaneye kaldırıldığını aktaran Şehamet, 7 öğrencinin tedavisinin hala devam ettiğini diğer öğrencilerin ise taburcu edildiğini ifade etti. Gülistan Tıbbi Acil Durum Yönetimi Başkanı Muhammed Cevad Mokessemi de Gülistan eyaletinin 4 şehrinde aralarında bir öğretmenin de bulunduğu çok sayıda öğrencinin zehirlenme belirtileri ile hastanelere sevk edildiğini belirtti. Söz konusu kişilerin tedavinin ardından taburcu edildiğini aktaran Mokessemi, eyaletteki tüm hastane ve tıp merkezlerinin olası bir durum için hazır olduğunu kaydetti.

ZEHİRLENMELERİN FAİLLERİ ‘İDAMLA’ YARGILANACAK

İran lideri Ali Hamaney, toplumda endişenin giderek artması üzerine dün yaptığı açıklamada, yetkililere "olayın üzerine ciddiyetle gidilmesi ve faillerin en şiddetli cezaya çarptırılması" talimatı verdiğini belirtti. Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei de zehirlenme vakalarının faillerinin "idamla" yargılanacağını söyledi.

5 BİNDEN FAZLA ZEHİRLENME

İran Meclisi Zehirlenme Vakalarını Araştırma Komisyonu Üyesi Muhammed Hasan Asferi, 30 Kasım 2022'den 6 Mart'a kadar, 25 eyaletteki 230 okulda çoğunluğunu kızların oluşturduğu 5 binden fazla öğrencinin zehirlendiğini bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...