2021-11-27 16:52:23

İran'dan kritik nükleer anlaşma mesajı: Hazırız

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 29 Kasım’da Viyana’da yeniden başlayacak nükleer anlaşmaya dönüş müzakerelerine yönelik açıklama yaptı. Abdullahiyan, “Tüm hazırlıklarımız iyi bir anlaşmaya varma yönünde” dedi.

İran'dan kritik nükleer anlaşma mesajı: Hazırız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 29 Kasım’da Avustralya'nın başkenti Viyana’da yeniden başlayacak nükleer müzakerelere ilişkin konuştu. Viyana müzakerelerinde ciddi olduklarını belirten Abdullahiyan, “Tüm hazırlıklarımız iyi bir anlaşmaya varma yönünde. Umut ediyorum Viyana görüşmelerinde ileriye dönük başarılı ve sağlam adımlar atabiliriz” ifadesini kullandı.

ABD YAPTIRIMLARI KALDIRMALI 

Nükleer anlaşma ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile iş birliğinin İran için önemli olduğunu ifade eden Abdullahiyan, “Önümüzdeki günlerde Viyana görüşmelerine başlayacağız. Hem bölge ülkeleri hem de Avrupa ülkeleri ile önemli temaslarımız oldu. Tüm çabamız iyi bir anlaşmaya varma yönünde. Elbette bunun için karşı tarafın da tüm taahhütlerine uyması gerekiyor” dedi. Viyana müzakerelerinde İran’ın çıkarlarının gözetilmesinin gerektiğini vurgulayan Abdullahiyan, “Viyana müzakerelerinde İran milletinin hukukunu ve çıkarlarını sağlamamız gerekiyor. Bunun için tüm ABD yaptırımları kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.
Abdullahiyan, “İran,elleri bağlı kalmayacak. Bize karşı farklı seçenekler masada olsa da biz Viyana müzakereleri ile başlangıcı yapıyoruz. Müzakere ve anlaşma konusunda ciddiyiz. Dilerim karşı taraftan da aynı ciddiyeti görürüz” ifadelerini kullandı. 

MÜZAKERELER ERTELENMİŞTİ

İran ile 4 artı 1 ülkeleri arasında 6 Nisan'da Viyana’da başlayan nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri, haziran ayında İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ertelenmişti. 

 

Etiketler