Tarih : 05.08.2021 - 11:50 Yorum : 0

İşgalci İsrail Batı Şeria'da 3 evi yıktı bir Filistinli gözaltında

İsrail, işgal ettiği Batı Şeria'da henüz yapım aşamasındaki 3 evi yıktı. Bir Filistinliyi ise gözaltına aldı.

İşgalci İsrail Batı Şeria'da 3 evi yıktı bir Filistinli gözaltında

İsrail, Filistinlilere zulmünü sürdürüyor. İsrail güçlerinin Batı Şeria'nın El Halil kentine bağlı Sa'ir bölgesinde iş makinalarıyla baskın düzenlediğini Filistin resmi ajansı WAFA yazdı. Baskında Caradat ailesine ait yapım aşamasındaki üç evin yıkıldığı ifade edildi. Yıkıma gerekçe olarak söz konusu evlerin inşa edildiği alanın "C bölgesi" olarak gösterildiği, evlerin "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkıldığı kaydedildi.

BİR FİLİSTİNLİ GÖZALTINDA

Öte yandan yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin yıkıma tepki gösterenlere ses bombasıyla müdahale ettiğini, bir Filistinlinin de gözaltına alındığını aktardı.

YÜZLERCE EV VE İŞ YERİNİ YIKTI

Filistinli kaynaklara göre, İsrail makamları sadece geçen yıl işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait 500'ü aşkın ev ve iş yerini yıktı. Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e; yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilmiş; yüzde 61'ini oluşturan "C bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C bölgesi"nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

Kaynak : AA
Etiketler : İsrail Filistin
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber