Tarih : 15.05.2021 - 19:38 Yorum : 0

İsrail gazetecilere 10 dakika bile izin vermedi

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde, uluslararası basın kuruluşlarının ofislerinin de bulunduğu bina, İsrail savaş uçaklarınca vurularak yerle bir edildi. Bina sahibi ile İsrailli yetkilinin saldırı öncesi yaptıkları görüşme ortaya çıktı. Görüşmede İsrail ordusunun, binanın boşaltılması için 10 dakika daha izin vermediği ortaya çıktı.

İsrail gazetecilere 10 dakika bile izin vermedi

Gazze'de bugün Amerikan merkezli haber ajansı AP ve Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera'nin de ofislerinin bulunduğu yüksek katlı bina İsrail ordusu tarafından, vurularak yıkıldı.

AL JAZEERA TELEFON GÖRÜŞMESİNİ YAYINLADI

Al Jazeera, saldırı öncesi binanın sahibi Cevad Mehdi ile İsrail istihbaratından adı açıklanmayan bir subay arasında yapılan telefon görüşmesini ekranlara taşıdı.

Görüşmede Mehdi, İsrailli subaydan binayı vurmadan önce gazetecilere kamera ve diğer gereçlerini almaları için 10 dakika daha müsaade etmelerini istiyor.

Bina sahibi Mehdi, "Sorumlu kimse bize 10 dakika daha vermesini isteyebilir misin? 15.00 ile 15.10 arasında hiçbir şey değişmez. Bina geri gelmeyecek sadece basın yeleği giyen 4 kişi, kameralarını ve diğer ekipmanlarını alacaklar, silah almayacaklar." diyor.

"HİÇ KİMSENİN BİNAYA DÖNMESİNE İZİN VERİLMEYECEK"

Gazetecilerin İsrail'in son saldırısında 8'i çocuk 2'si kadın 10 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle gün boyu hastanelerde çekim yaptıklarını ve canlı yayın ortasında uyarıyı aldıklarını dile getiren Mehdi, binanın vurulmadan önce 10 dakika daha zaman kazanabilmek için İsraillileri ikna etmeye çalışıyor.

İsrailli subayın, "Hiç kimsenin binaya dönmesine izin verilmeyecek, hiç kimsenin." demesi üzerine Mehdi, yeniden 10 dakikalığına gazetecilerin binaya girmesine izin verilmesi talebini tekrarlıyor.

"SİZDEN BÜYÜK RAB VAR"

İsrailli subay Mehdi'nin talebini geri çevirerek, "10 dakika falan olmayacak, hiç kimsenin binaya girmesine izin verilmeyecek. Size zaten binayı boşaltmak için bir saat verdik. Bu onlar için, benim için değil. Bu benim değil onların hayatı." ifadelerini kullanıyor.

Gazetecilere 10 dakika izin verilmesi konusundaki talebini sürdüren Mehdi, "Çalışma hayatımız sona erdi. Hatıralarımızı, hayatımızı ziyan ettiniz. Ne isterseniz onu yapın. Şimdi kapatıyorum. Ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Sizden büyük Rab var." diyerek tepkisini dile getiriyor.

"PEYGAMBERE SALAVAT GETİR"

İsrailli subay ise adeta dalga geçercesine "Peygambere salavat getir" diyor ve binada kimse olup olmadığını soruyor.

Mehdi'nin binada kimsenin olmadığını teyit etmesiyle görüşme son buluyor.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber