Tgrt Haber
07 Aralık 2023 21:20 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 21:36

İsrail, Gazze saldırılarının son bulması için şartını açıkladı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman, Gazze'ye yönelik saldırıların son bulması için Hamas’ın 'teslim olması ve Gazze’de tutulan esirlerin serbest bırakılmasını' şart koştu. Gendelman, taleplerinin yapılması takdirinde Gazze'ye yönelik saldırılarının bitebileceğini söyledi.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
İsrail, Gazze saldırılarının son bulması için şartını açıkladı!
Savaş, İsrail, Gazze, Filistin

İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyona karşılık olarak Gazze Şeridi'ne yoğun bir saldırı başlatmıştı. 2 ay geçmesine rağmen İsrail ordusu, Gazze'de bombalanmadık yer bırakmadı. Binlerce sivili katleden İsrail ordusunun saldırıları devam ederken İsrail'den savaşın son bulması için çarpıcı bir açıklama geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Sözcüsü Ofir Gendelman, Arapça yaptığı basın açıklamasında, Gazze'ye yönelik saldırıların son bulması için şartlarını açıkladı. Gendelman, “Gazzelilere söylüyorum: Savaşı bugün bitirmek iki şartta mümkün. Birincisi, tüm kaçırılanlarımızın serbest bırakılması gerekiyor. İkincisi, Hamas’ın teslim olması gerekiyor” dedi.

'HAMAS'IN YOK EDİLMESİNDEN SONRA GAZZELİLERİN HAYATI İYİLEŞECEK'

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyinde ilerlediğini belirten Gendelman, İsrail askerlerinin Hamas liderlerinden Yahya Sinvar'ı “bir an önce tutuklamak” amacıyla, “evini kuşattığını” iddia etti. Ancak Gendelman, Sinvar’ın söz konusu evde olup olmadığına ilişkin bilgi paylaşmadı. İsrailli Sözcü ayrıca, “Hamas’ın yok edilmesinden sonra Gazzelilerin hayatının iyileşeceğini ve gelişeceğini” ileri sürdü.

İsrail, Gazze saldırılarının son bulması için şartını açıkladı!
(İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman)

ESİR TAKASI MUTABAKATI

Öte yandan İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı. İsrail ordusu, 1 Aralık'ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...