22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %45
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-12-03 15:57:12

İsrail güçleri ateş açtı: Bir Filistinli hayatını kaybetti

İşgalci İsrail'in güçleri, Umm el-Fahm şehrinde 'arabayla ezme' girişiminde bulunduğunu iddia ettikleri İsrail vatandaşı bir Filistinliyi öldürdü, araçta bulunan diğer kişiyi ise yaraladı.

İsrail güçleri ateş açtı: Bir Filistinli hayatını kaybetti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İsrail polisi, ülkenin kuzeyindeki Umm el-Fahm kentinde, "arabayla ezme" girişiminde bulunduğu gerekçesiyle ateş açarak İsrail vatandaşı bir Filistinliyi öldürdü, araçtaki diğer kişiyi yaraladı. İsrail polisinden yapılan yazılan açıklamada, Umm el-Fahm kentinde iki kişinin bulunduğu bir aracın görev yapan sınır polisinin üzerine sürdüğü, polisin araca ateş açtığı belirtildi.

İki polisin yaralandığı, polisin ateş açtığı 20'li yaşlardaki İsrail vatandaşı Filistinli şoförün öldüğü, araçtaki diğer kişinin de yaralandığı bildirildi. Araçta ruhsatsız bir tabanca bulunduğu aktarıldı.

İsrail polisi, olayın "cezai" nitelikte olduğunu arabadaki iki kişinin de kentte Filistinli aileler arasındaki bir cinayet kaynaklı husumetle ilişkili olduğu bilgisini paylaştı.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Umm el-Fahm kentinde dün akşam saatlerinde Filistinli aileler arasında daha önce gerçekleşen bir cinayet üzerine çıkan kavga nedeniyle kentte ateş açılmış, arabalar ve evler yakılmıştı. İsrail polisi, dün kentteki olaylarla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

İsrail'in 1948 yılındaki kuruluşunun ardından İsrail vatandaşı haline gelen Filistinli Araplar, ülke içinde "1948 Arapları" diye isimlendiriliyor. 1948 Araplarının bugün yaklaşık 1,8 milyon nüfusa sahip İsrail'de, nüfusun yaklaşık beşte birini oluşturduğu ifade ediliyor.

İsrail vatandaşı Filistinli Arap nüfusu içinde son yıllarda artan bireysel silahlanma, bu topluluk içinde suç oranının ve can kayıplarının artmasına yol açıyor.

Etiketler