Tgrt Haber
09 Aralık 2023 11:15 - Güncelleme : 09 Aralık 2023 17:15

İsrail-Hamas çatışmasında 64. gün... ABD İsrail'e süre verdi: Yılbaşına kadar Gazze'deki operasyonları bitirin

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları, çatışmaların 64'üncü gününde aralıksız devam ediyor. Bölgeyi havadan bombardımana tutan İsrail ordusu, kara araçlarıyla da işgalini genişletmeye çalışıyor. İşgalde 17 bin Filistinli hayatını kaybederken, Amerikan basınından dikkat çeken bir iddia geldi. Joe Biden'ın operasyonları tamamlaması için Netanyahu hükümetine süre verdiği belirtildi. Öte yandan İsrail'in Gazze'de 2 milyon Filistinliye güvenli bölge olarak elektrik ve suyun bulunmadığı Al-Mawasi’yi göstermesi tepkilere yol açtı. İşte dakika dakika bölgeden son durum...

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
İsrail, Hamas, Filistin, Gazze

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık verme gerekçesiyle saldırıya geçen İsrail, operasyonlarını işgal boyutuna taşıdı. Sivil ayrımı gözetmeksizin bölgeye adeta ölüm yağdıran İsrail ordusu, aralarında hastane, okul ve mülteci kamplarının da olduğu birçok noktayı havadan ve karadan hedef aldı.

İsrail savaş uçakları üçüncü ayına girilen işgalin 64. gününde de operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. İsrail ordusu, Gazze kentinin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı'nı vurdu. Filistinliler bombardıman sesleri sonrası kaçarak bölgeden uzaklaşmaya çalıştı. Ayrıca bombaların hedefi olan Cibaliye Mülteci Kampı'ndaki çarşı meydanı da adeta toplu mezarlık alanına döndü. Filistinliler saldırılarda hayatını kaybedenlerin cenazelerini caddelerdeki boş alanlara gömmeye başladı.

İsrail'in saldırıları sonucunda 7 Ekim'den bu yana 17 bin 487 Filistinli hayatını kaybetti. Ölenlerden en az 7 bin 112’sinin çocuk, 4 bin 885’inin de kadın olduğu belirtildi.

Netanyahu hükümetine en büyük desteği veren ABD, bu kez Tel Aviv yönetimine süre tanıdı. Gazze halkına yönelik saldırıları onaylamadığını bildiren Biden yönetimi, İsrail'e yılbaşına kadar operasyonları tamamlama çağrısı yaptı.

İşte dakika dakika Gazze'deki gelişmeler...

GAZZE'DE SON DURUM

15.32: İsrail ordusunun Gazze’de başarısızlıkla sonuçlanan rehine kurtarma operasyonunda öldüğü duyurulan İsrailli esir askerin ölümü ailesi tarafından doğrulandı.

15.11: Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Hudr, "Gazze Şeridi, çocuklar için dünyadaki en tehlikeli yer haline geldi" dedi.

14.47: Gazze Belediyesi, İsrail'in saldırılarının devam ettiği şehirlerde yarım milyon Filistinlinin açlık ve susuzluk riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

14.43: İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi'nde bulunan iki hastaneye son bir gün içinde toplam 133 cenaze ve 259 yaralı getirildiği bildirildi.

14.08: İsrail devlet televizyonu KAN'ın siyasi kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, İsrail'in aralıksız saldırılarına maruz kalan Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin, Refah bölgesine tahliyesi planlanmıyor.

14.00: İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde düzenledikleri baskınlarda 15 Filistinliyi gözaltına aldı.

13.15: İsrail’in, ABD’den Gazze'deki tanklarda kullanılmak üzere değeri 500 milyon dolardan fazla olan mühimmat siparişini onaylamasını istediği belirtildi.

13.08: İsrail güçlerinin, Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin sığındığı merkezlere duman ve yangın bombalarıyla saldırdığı, yaralılarda daha önce görülmemiş şekilde yanıklar ve boğulma gerçekleştiği bildirildi.

İsrail-Hamas çatışmasında 64. gün... ABD İsrail'e süre verdi: Yılbaşına kadar Gazze'deki operasyonları bitirin

İSLAM ÜLKELERİNDEN ABD'YE VETO TEPKİSİ

12.55: İran, ABD'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze'de insani nedenlerden dolayı acil ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesini kınadı.

12.50:  Malezya Başbakanı Enver İbrahim, "Malezya hükümeti adına, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesini şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum." dedi.

12.45: İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) ve Arap Birliğinin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi için diplomatik görüşmeler yürütmek üzere görevlendirdiği Bakanlar Komitesi, ABD yönetiminin, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunulan karar tasarısını veto etmesinden üzüntü duyduğunu bildirdi.

12.01: İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda siviller hayatını kaybetmeye devam ederken sınırın İsrail tarafında insanlar bisiklet turnuvasına hazırlanıyor.

11.37: Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesine düzenlenen saldırılar sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin naaşları, sokaklarda bulunan boş arazilere defnedildi.

11.29: İsrail ablukası ve bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'nde zor şartlarda ayakta kalan birkaç sağlık kuruluşu, kapasiteleri dolduğu için gelen yaralılara tıbbi imkansızlıklar içerisinde hizmet vermeye çalışıyor.

"ORTA DOĞU'NUN EN TEHLİKELİ MAHALLELERİNDEN BİRİ"

11.18: İsrail merkezli Walla internet sitesinin savaş muhabiri Amir Buhbot, Gazze kentinin doğusundaki Eş-Şucaiyye Mahallesi'ni Orta Doğu'nun en tehlikeli bölgelerinden biri olarak nitelendirdi.

Buhbot, "Bölgeyi avucunun içi gibi bilen kıdemli bir güvenlik görevlisi bana, 'Söyleyeceklerimi iyi belle. Şucaiyye'de saklanan çok güçlü bir tabur var. Bu, Hamas'ın, askeri kanadının en güçlü taburlarından' dedi. Burası, Orta Doğu'nun en tehlikeli mahallelerinden biri. Mayınlarla dolu ve bir yerden bir yere sürekli hareket halinde olan bir düşmana karşı sürekli uyarı yapılıyor" diye konuştu.

09.45: ABD merkezli Politico dergisine konuşan 3 İsrailli yetkili, ABD'nin operasyonları tamamlamaları için Tel Aviv yönetimine 2023 yılının sonuna kadar süre verdiğini açıkladılar. Politico'ya göre İsrail Ordusu'nun Gazze'nin güneyine odaklanacak ve aylarca sürecek saldırı planı ABD Dışişleri Bakanı Blinken tarafından reddedildi.

Times of Israel'e konuşan üst düzey bir savunma yetkilisi İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'a yönelik mevcut saldırısını tamamlaması için üç ila dört haftaya ihtiyacı olduğunu söyledi. İsmi açıklanmayan yetkili savaşın ilk aşamasının sona ermesi için de benzer bir süreye ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Yetkiliye göre, yoğun operasyonların ay sonuna kadar bitmesi Biden yönetimini memnun edecek.

İsrail-Hamas çatışmasında 64. gün... ABD İsrail'e süre verdi: Yılbaşına kadar Gazze'deki operasyonları bitirin

08.02: Hamas, ABD'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze'de insani nedenlerden dolayı acil ateşkes talep eden karar tasarısını vetosunu, "İsrail'in Filistin halkının öldürülmesine doğrudan katılımı" olarak değerlendirdi.

Hamas'ın Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, "Bunun ahlak ve insanlık dışı bir tutum olduğunu düşünüyoruz. ABD'nin ateşkes kararının çıkmasını engellemesi, işgalci İsrail'in halkımızı öldürülmesine doğrudan katılım ve daha fazla katliam ve soykırım yapılması için bir çağrıdır" dedi.

BAKAN FİDAN: ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI

07.31: Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin BM Güvenlik Konseyinde veto ettiği Gazze'de ateşkes tasarısına ilişkin, "Gazze konusunda artık ABD yalnız kaldı." dedi. Bakan Fidan, "Gazze‘deki durumla ilgili bizim pozisyonumuzu Amerikalı muhataplarımıza çok net bir şekilde gündeme getiriyoruz. Buradaki durumun ciddiyetini, artık tahammülün kalmadığını ve bu konuda atılması gereken adımların neler olduğunu son derece net bir şekilde altını çizerek kendilerine (ABD'ye) ifade ettik" diye konuştu.

06.31: İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin farklı noktalarına düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda Filistinli yaşamını yitirdi ve yaralandı. İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde Şiteyvi ile Tahravi ailelerine ait evleri bombalaması sonucu 11 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

03.40: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'nin Washington temasları sırasında açıklama yapmasına izin verilmemesine ilişkin, "Kişilerin basına konuşmasını engelleyecek bir kısıtlama da uygulamadık" dedi.

02.23: İsrail medyası, savaş kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un oğlu Gal Meir Eisenkot'un Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda öldürülmesinin ardından, yeğeninin de öldürüldüğü bilgisini paylaştı.

02.04: İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılar devam ediyor. Han Yunus'un batısındaki el-Emel Mahallesi'nde bulunan Ebu Celal ailesinin evi saldırıların hedefi oldu. Saldırılarda onlarca Filistinli yaralanırken en az 7 kişi hayatını kaybetti.

01.51: Uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısında "çekimser" oy kullanan İngiltere'nin, Gazze'deki çocukların yaşayacağı dehşetin "suç ortağı" olduğunu belirtti.

01.37: İsviçre, Slovenya ve Malta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısının veto edilmesinden üzüntü duyduğunu açıkladı.

İsrail-Hamas çatışmasında 64. gün... ABD İsrail'e süre verdi: Yılbaşına kadar Gazze'deki operasyonları bitirin

'GUTERRES ATEŞKES İÇİN BASKI YAPMAYA DEVAM EDECEK'

01.00: Birleşmiş Milletler (BM) Stephane Dujarric, ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Genel Sekreter Antonio Guterres'in Gazze'de insani ateşkes ve insani yardım erişimi için baskıları, kararlı bir şekilde devam edecek" ifadesini kullandı.

00.56: İsrail'e bağlı Kudüs Belediye Başkanı Yardımcısı Arieh King, Gazzelilere ve Müslümanlara karşı ırkçı ifadeler kullanarak "İnsan değiller" diye nitelendirdiği yüzlerce Gazzelinin canlı canlı gömülmesini savundu. King, yaptığı paylaşımda "Müslüman Naziler" ifadesine de yer verdi.

00.44:  İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılar devam ediyor. Nuseyrat Kampı'na düzenlenen saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybederken yaralanan Filistinliler, Deyr el-Belah'taki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi.

00.42: Gazze'den İsrail'deki bir hastaneye son 24 saatte 40 yaralı askerin naklinin yapıldığı belirtildi. Maariv gazetesinin internet sitesinden duyurduğu haberde, son 24 saatte ülkenin güneyindeki Soroka Hastanesine 40 yaralı askerin getirildiği ifade edildi.

Haberde, bunlarla birlikte Gazze'deki esir kurtarma "operasyonunda" yaralanan 2 askerin de aynı hastanede yoğun bakıma alındığı aktarıldı. Yaralı askerlerden 10'unun durumunun ağır olduğu bildirildi.

ABD'DEN ATEŞKESE VETO

00.16: ABD hükümetinin, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu'nun üyesi Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'nin Washington temasları sırasında açıklama yapmasına izin vermediği bildirildi.

00.02: ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

BMGK'de Birleşip Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 80'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı, düzenlenen acil oturumda oylandı. Tasarı, daimi üye ABD tarafından veto edildi. İngiltere "çekimser" oy kullanırken diğer 13 üye "evet" oyu kullandı.

Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...