Tgrt Haber

İsrail Hamas esir takası ne zaman? İSRAİL FİLİSTİN SAVAŞI SON DURUM | Gazze savaşı son durum ne?

21 Kasım 2023 11:22 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 11:23
Editör: Mücahit Dere / Kaynak: TGRT Haber

İsrail Filistin savaşı son durum merak ediliyor. 7 Ekim’de başlayarak gittikçe şiddetlenen çatışmalarda 15 bine yakın Gazzeli sivil can verdi. Çoğunluğu çocuk ve kadın olan ölümlerin ciddi boyutlara ulaşmasına rağmen uluslararası toplum saldırıları izlemeye devam ediyor. Savaşı gündeminden düşürmeyenler ise İsrail Hamas esir takası ne zaman? Gazze savaşı son durum ne? sorularıyla detayları sürekli araştırıyor.

İsrail Hamas esir takası ne zaman? İSRAİL FİLİSTİN SAVAŞI SON DURUM | Gazze savaşı son durum ne?
Israil

İsrail Filistin savaşı son durum. İsrail ile Gazze arasında yaşanan şiddetli çatışmalar 46’ncı günde de devam ediyor. Milyarlarca insanın bakışları arasında devam eden soykırım saldırıları şiddetli bir şekilde sürerken Türkiye’deki vatandaşlar da güncel gelişmeleri merak ediyor. İsrail Hamas esir takası ne zaman? Gazze savaşı son durum ne? sorularının yanıtı ve detaylar haberimizde…

İSRAİL HAMAS ESİR TAKASI NE ZAMAN?

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, 7 Ekim’de başlayan saldırılara karşı ateşkesin yakın olduğunu dile getirerek esir takasına dikkati çekti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 46. güne girilirken saldırılar havadan ve karadan şiddetle devam ediyor. Öte yandan esirlerin serbest bırakılması için başlatılan müzakere çalışmaları da tam gaz devam ediyor. Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, ateşkes konusunda İsrail ile anlaşmanın yakın olduğunu ifade etti.

Hamas yetkilisi İzzet El Reşik ise Katar merkezli El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, müzakerelerde ateşkesin süresi, Gazze'ye yardım ulaştırılmasına yönelik düzenlemeler ve Hamas'ın elindeki İsrailli rehinelerin İsrail'deki Filistinli mahkumlarla takas edilmesi konularının ele alındığını belirtti. El Reşik, her iki tarafın da kadınları ve çocukları serbest bırakacağını, ayrıntıların müzakerelerde arabuluculuk yapan Katar tarafından açıklanacağını söyledi.

İSRAİL FİLİSTİN SAVAŞI SON DURUM

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 600'ü çocuk ve 3 bin 550'si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

GAZZE SAVAŞI SON DURUM NE?

On binlerce sivilin can verdiği saldırıları bitirme konusunda fikir teatisi yapılmak için davet üzere Cezayir’e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Abdülmecid Tebbun ile 7 Ekim’den bu yana yaşanan olayları masaya yatıracak.

İlgili bakanların iştirakiyle tertiplenecek Konsey Toplantısı'nda, son dönemde önemli ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere, bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.