20˚
İstanbul
20˚
açık
Nem %43
Rüzgar 3.12 /s
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
21 Mayıs 2022 Cumartesi
2021-09-24 09:27:18

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli işkenceyi anlattı

İsrail'in en güvenli hapishanelerinden biri olan Gilboa'dan kaçan Filistinli Mahmud Abdullah Arıda, kendisini ve diğer mahkumları tüneli kazmaya ve hapishaneden kaçmaya iten nedenleri açıkladı.

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli işkenceyi anlattı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Geçtiğimiz haftalarda İsrail'in Gilboa hapishanesinden kaçan Filistinlilerden ''Büyük Kaçışın Mimarı'' lakaplı Filistinli 46 yaşındaki mahkum Abdullah Arıda, yeniden tutuklanmasının ardından Filistin Esir İşleri Heyeti ve Filistin Televizyonu tarafından yayınlanan iki ayrı mesaj ile İsrail güçlerinin zulmünü anlattı.

Yeniden tutuklanmalarından bu yana maruz kaldıkları şartları ve sorgulama koşullarını anlatan Arıda, tüneli 10 Kasım 2020'de İsrail hapishanesinde gözaltında tutulduğu sırada Kemal Ebu Vaar şehit edilmesine tepki amacıyla da kazdıklarını belirtti. Ayrıca cezaevindeki trajik koşulları, mahkumların korkunç durumunu, kötü tecrit şartlarını ve 2017 büyük ölçekli mahkum grevi taleplerinin uygulanmamasını protesto etmenin de tünelin kazmalarının nedenleri arasında olduğunu belirtti.

''KUDÜS'E GİDEN YOL''

Mahkumların tünele "Kudüs'e giden yol" adını verdiklerini kaydeden Arıda, şunları anlattı:

"Bu zaferi (kaçış) 21 Ekim 2007 Negev Hapishanesi mahkumların bastırılması sırasında şehit edilen, Muhammed el-Eşgar, Kemal Ebu Vaar ve esir hareketi şehitlerine adıyorum. Bu eylemi direnişe, Arap ve İslam halklarına, dünyanın özgür insanlarına ve esirler için yaptıklarına vefa olarak Gazze'ye hediye ediyorum." 

"Özgürlüğün ve hak sahiplerinin savunucusu olduğumuz, mazlum olduğumuz ve topraklarımızı özgürleştirmemiz için dünyanın yanımızda durması gerektiği mesajımızı tüm dünyaya ilettik."

''HÜCREDE DUVARLAR DIŞINDA HİÇBİR ŞEY YOK''

Muhammed Arıda ise mesajında, yeniden tutuklandıktan sonra tutulduğu hücrelerdeki bazı koşulları şöyle anlatıyor:

"9 gündür 24 saat boyunca aynı hücrede tutuluyorum. Hücrede duvarlar dışında hiçbir şey yok. Kimseyle görüşmüyorum ve su başka ihtiyaçlar için hapishane hücresinin küçük penceresine yönelmeye çalışıyorum." ifadelerine yer verdi.

Mesajında kendisini sorgulayanlara, "Yaptığımız meşru hakkımızdır. Ben iradem dışında burada hapsediliyorum. Yasalarınızı kabul etmiyorum." dediğini aktaran Arıda, "Hücredeki yaşam koşulları çok zor, çok soğuk. Yeniden tutuklandığından bu yana ilk hapishane kıyafetlerimi değiştirmedim." ifadelerine yer verdi.

Arıda, İsrail'in kendisini "terörist" olarak nitelendirmesine şu ifadelerle yanıt verdi:

"Ben terörist değilim ama siz işgalcilersiniz ve Filistin halkı olarak bize karşı terörizm uyguluyorsunuz ve biz kendimizi savunuyoruz."

İsrail'de yaşayan ve kendileriyle dayanışma içerisinde olan Filistinlilere, Batı Şeria ve Gazze halkına selam gönderen Arıda, Arap ve İslam aleminin kendileriyle dayanışmalarını takip ettiğini ve onları selamladığını belirtti.

Etiketler