Tarih : 08.06.2021 - 14:37 Yorum : 0

İsrail Parlamentosu yeni hükümeti oylayacak

İsrail Parlamentosunda, sağ, sol, merkezci ve Arap partilerinden oluşan koalisyonun güvenoyu oylamasının Pazar günü yapılacağı açıklandı.

İsrail Parlamentosu yeni hükümeti oylayacak

İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Yariv Levin, yeni hükümet için güven oylamasının Pazar günü yapılacağını duyurdu.

SİYASİ KRİZ BAŞLAMIŞTI

İsrail’de 23 Mart’taki erken genel seçimde hiçbir partinin hükümeti kurmak için gereken milletvekili sayısına ulaşamaması ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun hükümeti kurmakta başarısız olmasının ardından ülkede siyasi kriz başlamıştı. Geçen hafta Yamina Partisi lideri Naftali Bennett, Yesh Atid Partisi lideri Yair Lapid ile koalisyon hükümeti kurmayı başardığı konusunda bilgilendirme yapmıştı.

OYLAMA PAZAR GÜNÜ

İsrail Parlamentosunda (Knesset), sağ, sol, merkezci ve Arap partilerinden oluşan koalisyonun güvenoyu oylamasının Pazar günü yapılacağı açıklandı. İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Yariv Levin’in yaptığı açıkladama, "Yeni hükümet müzakere ve oylama işlemi Pazar günü gerçekleşecek” ifadesini kullandı.

12 YILLIK İKTİDARIN SONU

Oylamada koalisyonun güvenoyunu alması durumunda Netanyahu'nun 12 yıllık başbakanlığı sona erecek ve Naftali Bennett, İsrail’in yeni Başbakanı olacak. Başbakan ve hükümet, güven oylamasının ardından aynı gün yemin ederek göreve başlayacak.

İsrail'de Netanyahu karşıtı koalisyon hükümeti kuruluyor İsrail'de Netanyahu karşıtı koalisyon hükümeti kuruluyor İsrail’de12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemi sona eriyor. Netanyahu'nun rakipleri, koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmaya vardı.

İlk kez Filistinleri temsil eden bir parti İsrail'de hükümete katılacak İlk kez Filistinleri temsil eden bir parti İsrail'de hükümete katılacak İşgalci İsrail’de ilk kez bir Filistinlileri temsil eden bir parti, Netanyahu’nun rakipleri Yesh Atid(Gelecek Var) ile Yamina Partisi’nin liderliğindeki muhalefet partileriyle hükümete katılacak.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber