Tgrt Haber
12 Şubat 2024 10:33 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 10:50

İsrail savaş suçlarını kendi eliyle deşifre etti! Boy boy video yayınladılar

İsrail, Gazze'deki zulmüne aylardır devam ederken Youtube ve TikTok gibi platformlarda Filistinli esirlere yapılan türlü işkenceler de askerler tarafından paylaşılıyor. İsrail askerlerinin esirlere yaptığı insan dışı muameleler birçok hukukçuya göre uluslararası hukukun ihlali olabilir.

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: TGRT Haber, BBC
Gazze, İsrail, Filistin

Gazze'de 7 Ekim'de başlayan savaş kar kış demeden tüm şiddetiyle devam ediyor. 28 bin insanın hayatını kaybettiği korkunç saaşta Gazze'de adeta taş taş üstüne kalmadı. İnsani yardımların ulaşamadığı Filistin'de halk bir yandan savaşla bir yandan da açlık ve soğukla mücadele ediyor. 

Binlerce kişinin öldüğü Gazze'de aynı zamanda yüzlerce de esir alındı. İsrail askerlerinin ellerini ve gözlerini bağlayarak esirler aldığı Filistinli esirleri çektikleri videolar tepki çekti. 

SAVAŞ HUKUKUNA AYKIRI 

 Youtube ve TikTok gibi platformlarda esirlerin videolarını paylaşan bir askerin sözleşmesinin feshedildiği aktarılsa da diğer askerler için herhangi bir işlem yapılmadığı biliniyor. 

Savaş esirlerine yapılan acımasız muamele ise hukukçulara göre, uluslararası hukukun ihlali olabilir. BBC’ye konuşan hukukçular, savaş hukukuna göre gözaltına alınan kişilerin aşağılama veya kamuya teşhir edilmesinin yasak olduğunu söylüyor.

Kaynak: TGRT Haber, BBC
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...