Tgrt Haber

İsrail ve Hamas arasındaki esir takası için çok az zaman kaldı! Katar 'tek sorun kaldı' diyerek duyurdu

20 Kasım 2023 09:38 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 10:52
Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 45 gündür devam ederken Katar'dan esir takasına ilişkin müzakerelere dair yeni bir gelişme açıklaması geldi. Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, iki taraf arasında sadece çözülebilecek küçük lojistik zorlukların kaldığını açıkladı. Katar'ın açıklamasını ise Hamas yalanladı, esir takası anlaşmasının gerçekleşmeyeceğini söyledi.

İsrail ve Hamas arasındaki esir takası için çok az zaman kaldı! Katar 'tek sorun kaldı' diyerek duyurdu
Israil, Gazze, Hamas, Katar

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık gerekçesiyle 45 gündür aralıksız Gazze'ye bombalar yağdıran İsrail'in son bahanesi esirler oldu. Şimdiya kadar birçok kez sivilleri hedef alan İsrail, son zamanlarda 'esir' bahanesiyle hastanelere bombalar yağdırıyor. Hastanelerin, Hamas'ın mühimmat deposu olduğunu iddia eden ve esirleri hastanelerde tuttuğunu öne süren İsrail, boşalttırdığı Şifa Hastanesi'nin ardından Endonezya Hastanesi'ni hedef aldı.

Katar'dan ise iki taraf arasındaki esir takasına dair yeni bir gelişme açıklaması geldi. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile başkent Doha'da basın toplantısı düzenledi. AB yetkilisi Borrell ile Gazze'de ateşkesin sağlanmasını ele aldıklarını belirten Al Sani, görüşmede ayrıca "Gazze'de gerçekleşen soykırım, aç bırakma ve zorla yerinden etme" gibi uygulamaları da görüştüklerini söyledi.

Savaşın durmasının yardımların girişi için insani koridorların açılmasının önemine işaret eden Al Sani, "Önceliklerimizin başında, derhal ateşkes, Gazze Şeridi'ne yönelik tüm intikam ve ayrım gözetmeyen saldırılar, soykırım, açlık ve zorla yerinden etme uygulamalarının sona ermesi ve Gazze'ye uzun yıllardır uygulanan haksız kuşatmanın son bulmasıdır." dedi.

İsrail ve Hamas arasındaki esir takası için çok az zaman kaldı! Katar 'tek sorun kaldı' diyerek duyurdu

''ESİR TAKASI İÇİN KÜÇÜK ZORLUKLAR KALDI''

Hamas ile İsrail arasındaki esir takasının yakında olacağına işaret eden Al Sani, "Hamas ile İsrail arasında bir esir takası için önümüzde sadece küçük zorluklar kaldı." diye konuştu. Al Sani, Gazze'ye uygulanan ablukanın kırılması ve burada tutulan İsrailli rehineler konusunu da ele aldıklarını aktararak, uluslararası topluma İsrail'in Gazze'de işlediği katliamlara karşı bir duruş sergileme çağrısı yaptı.

İsrail ordusunun abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını yaklaşık bir buçuk aydır sürdürdüğünü vurgulayan Al Sani, uluslararası toplumun durdurmaktan aciz kaldığı söz konusu saldırıların Gazze'de yol açtığı insani, ahlaki ve hukuki felaketin büyümeye devam ettiğine dikkati çekti.

Al Sani, İsrail'e de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararına uyarak Gazze'ye yönelik saldırıları durdurması ve insani koridorlar açması çağrısında bulundu.

HAMAS, KATAR'I YALANLADI

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani'nin esir takasıyla ilgili iddiası büyük ses getirirken, Hamas Hareketi Büro Üyesi İzzet er-Rişk'ten haberlerle ilgili açıklama geldi. İzzet er-Rişk, medyada yer alan, Hamas ile İsrail arasında esir değişimine ilişkin anlaşmanın sağlandığı ve bugün yapılacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Hamas'ın Telegram sayfasından açıklama yapan Rişk, Hamas'tan çeşitli kaynaklara dayandırılan esir değişimi ve ateşkes konusuna ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirtti. İsrail'deki Jerusalem Post gazetesinin bir yetkiliye dayandırdığı haberde de esirlerin serbest bırakılacağına ve ateşkesin bugün başlayacağına dair bir anlaşmaya varıldığına ilişkin bilginin doğru olmadığı ifade edildi.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.