Tarih : 15.06.2021 - 22:13 Yorum : 0

İsrail’de fanatik Yahudilerden bayrak yürüyüşü

İşgal altındaki Kudüs'te bulunan Şam Kapısı’nda fanatik Yahudi gruplar bayrak yürüyüşü düzenledi. İsrail güçlerinin, yürüyüşe tepki gösteren Filistinlilere müdahalesi sonucu 27 kişi yaralandı.

İsrail’de fanatik Yahudilerden bayrak yürüyüşü

İsrail’de fanatik Yahudiler, tartışmalı bayrak yürüyüşü için bir araya gelmeye başladı.

İSRAİL BAYRAKLARIYLA DANS EDİLDİ

İşgal altındaki Kudüs'te bulunan Şam Kapısı’nda toplanan çok sayıda Yahudi nedeni ile Mescid-i Aksa çevresi demir bariyerler ile çevrilirken, Filistinliler ise, fanatik Yahudilerin Müslüman mahallesine girmemeleri için toplanma kararı almıştı.

Yürüyüşe tepki gösteren Filistinlilere müdahale eden İsrail güçleri, Filistinlileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik mermi kullandı.

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin müdahalesi sırasında 27 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi. Olaylar sırasında yerleşimci Yahudi grupları ise İsrail askerlerinin koruması altında bayrak yürüyüşü çerçevesinde Şam Kapısı'na gelerek ellerindeki İsrail bayrakları eşliğinde dans etti.

2 BİN POLİS KONUŞLANDIRILDI

Çıkan olaylarda çok sayıda Filistinli ise gözaltına alındı.

Ayrıca çıkabilecek olaylara karşı güvenlik önlemlerini arttıran İsrail güçleri alarm durumuna geçerek, bölgeye yaklaşık 2 bin polis konuşlandırdı. İsrail polisi tarafından yapılan açıklamada, düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişinin katılmasının beklendiğini kaydetti.

İsrail’e Cizreli Kürt Meclis başkanı İsrail’e Cizreli Kürt Meclis başkanı İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu karşıtı partilerin desteklediği Mickey Levy, yeni Meclis Başkanı oldu. Kürt kökenli olan Levy, 1951 yılında Cizre'de doğdu. Levy yaptığı açıklamalarda, Kürt kimliğiyle gurur duyduğunu sık sık dile getiriyor.

PROVOKATİF BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ

Bayrak yürüyüşü, Im Tirtzu, Bnei Akiva, Ezra ve Ariel dini-Siyonist gençlik hareketlerinin yanı sıra Batı Şeria'daki çeşitli bölgesel konseyler de dahil olmak üzere bir dizi sağcı ve dini örgüt tarafından düzenleniyor.

Yürüyüşe, aralarında Yahudiye ve Samarya Bölgesi ile Beerşeba, Bet Şean, Petah Tikva ve Bat Yam kentlerinin yer aldığı yaklaşık 29 bölgeden ve çoğunluğu fanatiklerden oluşan Yahudi gruplar katılacak.

Şam Kapısı'nın önünde başlayacak yürüyüş kapsamında Yahudiler, daha sonra Eski Şehir'in duvarlarının dışındaki Yafa Kapısı'na ve Arap pazarının bulunduğu David Caddesi ve Zincir Kapısı Caddesi'ne ve son olarak "Ağlama Duvarı" olarak adlandırdıkları Burak Duvarı'na yürüyecek.

NETANYAHU GÖREVİ BIRAKMADAN İZİN VERDİ

Öte yandan eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kabinesi, görevi bırakmadan günler önce polis tarafından daha önce izin verilmeyen ve İsrail-Filistin arasındaki çatışmaları yeniden alevlendirmesi korkusu ile rafa kaldırılan “bayrak yürüyüşüne” izin vermişti.

Hamas’ın tüm uyarılarına rağmen 10 Mayıs’ta fanatik Yahudiler tarafından yapılan yürüyüş nedeni ile İsrail-Filistin arasında 11 gün süren çatışmaların fitili ateşlenmişti.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber