Tgrt Haber
10 Aralık 2023 19:15 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 20:18

İsrail’den dikkat çeken İran iddiası: Güney Kıbrıs’taki saldırı planı önlendi

İsrail’in Gazze’ye yönelik işgali bölgedeki ülkeleri de yakından ilgilendiriyor. Çevre ülkeler ve İran’la ilgili zaman zaman önemli iddialar ortaya atılıyor. İsrail, İran bağlantılı bir hücrenin Güney Kıbrıs'taki saldırı planının önlendiğini iddia etti.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
İsrail’den dikkat çeken İran iddiası: Güney Kıbrıs’taki saldırı planı önlendi
İsrail, İran, Kıbrıs, Saldırı

İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY), Tel Aviv bağlantılı hedeflere saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen İran bağlantılı "bir terör hücresinin" çökertildiğini öne sürdü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinin yaptığı açıklamaya göre, Mossad'ın işbirliğiyle GKRYgüvenlik güçlerinin burada "İsrail ve Yahudi bağlantılı hedeflere saldırı planlayan İran bağlantılı bir terör hücresini çökerttiği" ileri sürüldü.

UYARI YAPILDI

GKRY güvenlik güçlerinin tutuklamaları sayesinde "hücre, planları, saldırı hedefleri, İranlıların GKRY ve diğer yerlerde eylem planlarının" ele geçirildiği savunuldu. Gazze'den 7 Ekim'de düzenlenen saldırıların ardından İran'ın bölgedeki saldırı hazırlığını artırdığı aktarılan açıklamada, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi'nin birçok İsraillinin GKRY'e gittiğini tespit ettiği, vatandaşlarını dünya çapında seyahat ederken tehditlere karşı sürekli olarak güncellemelerle uyardığı paylaşıldı.

İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İsrail'in açıklamasında, çökertilen hücreden kaç kişinin gözaltına alındığı belirtilmedi ancak bölge basınında GKRY güvenlik güçlerinin iki kişiyi gözaltına aldığı yer aldı.

Öte yandan İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik havadan, denizden ve karadan düzenlediği saldırılar devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi sınırındaki askeri hareketliliği ve düzenlenen saldırılar, İsrail'in Nahal Oz bölgesinden görüntülendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...