• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1120
 • down
  USD
  7.6108
 • down
  EURO
  8.8768
 • up
  GBP
  9.7247
 • up
  Altın
  457.892
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 09.11.2014 - 10:09 Yorum : 0

İsrail'li Bakandan İsrail'e eleştiri

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Knesset'teki bazı milletvekillerinin Mescid-i Aksa'ya girmelerine tepki gösterdi.

İsrail'li Bakandan İsrail'e eleştiri

Yaalon, Kanal 10 televizyonuna verdiği röportajda, Kudüs'te yaşanan gerginlikten Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Hareketi'ni sorumlu tuttu."Mescid-i Aksa'da çıkan bazı olayların fitilini ateşleyenin bu ziyaret olduğu gerçeği karşısında kayıtsız kalmamız mümkün değil" diyen Yaalon, "Heykel Dağı'nı (Mescid-i Aksa) ziyaret etmemiz hakkımızdır ancak Ürdün ile olan anlaşmamız gereği orada bir takım hassas statüler mevcut ve biz bunları korumalıyız" ifadesini kullandı.
Abbas da İsrail'i suçladı
Öte yandan Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs kentinde yaşanan gerginliğin sorumlusunun İsrail ve hükümetinin izlediği politikalar olduğunu savundu.
Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, Abbas, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi kabulünde, İsrail'in kentte izlediği politikaların ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine izin vermesinin, atmosferi gerginleştirdiğini ifade etti. İsrail ile Ürdün arasında 1994'te imzalanan Vadi Arabe Anlaşması uyarınca Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın statüsünün korunması gerektiğine işaret eden Abbas, "BM Güvenlik Konseyi'ndeki çabalarımız, İsrail işgalinin bitirilmesi ile uluslararası karar ve sözleşmeler uyarınca belirli bir zaman diliminde 1967 sınırlarını baz alan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını hedefliyor" dedi. Ürdün, 1924 yılından bu yana Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin "Yönetimi ve muhafızlığı" görevini yürütüyor. Bu çerçevede Mescid-i Aksa'nın imamı, Ürdün tarafından atanıyor.
Yaklaşık 100 Yahudinin geçen çarşamba Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa Külliyesi'nin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti. Bu olay, Filistin halkı nezdinde infial uyandırmış, ülke genelinde yapılan protestolarda yaralanan ve gözaltına alınanlar olmuştu.
Çerve Bakanı Peretz de Netenyahu'yu eleştirdi İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz, Başbakan Binyamin Netenyahu'nun izlediği politikayı sert bir dille eleştirdi.İsrail Kanal 2 Televizyonu'na konuşan Peretz, "Netenyahu'ya alternatif birini konuşma vakti geldi" ifadelerini kullandı. Peretz, hükümetin mevcut siyasi anlayışında devam etmesi halinde, bakanlıktan istifa tehdidinde bulundu.
"Çevremizdeki her şeyin kaynayıp yandığı bir zamanda, Netenyahu aşırı sağcıların isteklerine esir oldu. Politikalarını bu şekil devam ettiren hükümetin bir parçası olmayacağım" diyen Peretz sözlerine şöyle devam etti, "Fakirlerin çığlıkları devam ettiği sürece, 2015 yılı için devlet bütçesine destek vermeyeceğim."  Peretz'in daha önce "İsrail'de, ben barış cephesindeyim. Şuna kesinlikle inanıyorum ki, Filistinliler'in kendi devletlerini kurma hakları vardır. Burada iki devlet, iki ulus çözümünü benimsiyorum" demişti. Aynı bağlamda, İsrail hükümeti bakan yardımcılarından ve Likud Partisi liderlerinden Ofir Akunis da, Peretz'in konuşmasına yönelik Netenyahu'ya çağrıda bulunarak, "Tüm kırmızı çizgileri aştı, istifa ile tehdit etmesi yerine görevden alınmalı" ifadelerini kullandı.Yaklaşık 100 Yahudinin geçen Çarşamba Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından, Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa Külliyesi'nin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti. Bu olay, Filistin halkı nezdinde infial uyandırmış, ülke genelinde yapılan protestolarda yaralanan ve gözaltına alınanlar olmuştu. 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber