2022-05-16 16:12:00 | Son Güncelleme : 2022-05-16 16:55:20

Son dakika! İsveç Başbakanı duyurdu: NATO'ya başvurmaya karar verdik

Son dakika! İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve ana muhalefet partisi lideri Ulf Kristersson düzenledikleri ortak basın toplantısında, NATO’ya başvurmaya karar verdiklerini açıkladı.

Son dakika! İsveç Başbakanı duyurdu: NATO'ya başvurmaya karar verdik
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson tıpkı Finlandiya gibi NATO üyeliği için başvuru yapmaya karar verdiklerini duyurdu. Andersson "İsveç parlamentosunda geniş bir çoğunluk NATO'ya katılmayı destekliyor" dedi ve "İsveç ve İsveç halkı için olacak en iyi şey NATO'ya katılmak olacak" diye ekledi.

PUTİN: KARŞILIK VERECEĞİZ

Rusya Devlet Başkanı Putin ise konuya ilişkin açıklamasında "Rusya'nın Finlandiya ve İsveç ile problemi yok, NATO'nun genişlemesi problem" dedi. Putin ayrıca "İsveç ve Finlandiya'nın askeri altyapısı genişletilirse tepki veririz" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, bugünkü verdiği demeçte Vladimir Putin’in İsveç ve Finlandiya için ‘NATO’ya katılmaları hata olur’ sözlerini yinelemişti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA TERÖRİSLERİ İADE ETMEDİ

Terör örgütü PKK/YPG'ye maddi ve askeri destek sağlayan İsveç ve Finlandiya arasında NATO krizi çıktı. Terör örgütü PKK/YPG'nin yanı sıra FETÖ mensuplarına da ev sahipliği yapan iki ülke, terör örgütleriyle arasına mesafe koymayı kabul etmedi. Türkiye, bu durum karşısında NATO üyeliklerini veto edeceklerini duyurdu. 

İsveç'ten bir grup heyetin Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirileceği ifade edilirken Finlandiya ise Ankara ile görüşmelerini hızlandırdı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği gelişmeler sonasında Türkiye'nin diplomasiyi yumuşatma çabası yine sonuçsuz kaldı.

 

Etiketler