Tgrt Haber
26 Temmuz 2023 10:44 - Güncelleme : 26 Temmuz 2023 11:03

İsveç'ten U dönüşü: Kur'an-ı Kerim'e saygısızlığın önüne geçecekler

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinde gerçekleştirilen Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıları 'aşağılık' olarak tanımladı, hükümetinin bu tür saldırıların yenilenmemesi için kanunu değiştirmeye çalıştığını belirtti.

İsveç'ten U dönüşü: Kur'an-ı Kerim'e saygısızlığın önüne geçecekler
İsveç, Kuran-ı Kerim, Cezayir

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf ile görüştü. İsveçli bakan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinde Kur’an-ı Kerim’e yönelik gerçekleştirilen saldırıları “aşağılık” olarak niteleyerek, hükümetinin bu tür saldırıların yenilenmemesi için kanunu değiştirmeye çalıştığını belirtti. Billström, bu eylemlere yönelik derin üzüntüsünü ve olayı net bir şekilde reddettiğini, ''Kur’an’a yapılan saygısızlığın tekrarlanmaması için çalışıyoruz.'' ifadeleriyle aktardı.

Bilström ayrıca Attaf’a, İsveç Adalet Bakanlığının, ''Bu kabul edilemez davranışları ele alma ihtiyacı ile kamu düzenini korumaya ilişkin İsveç yasasını uyarlama olasılığını değerlendirmek için başlattığı girişim'' hakkında bilgi verdi.

''İSVEÇ'İN DEĞER VE GELENEKLERİYLE DE ÇATIŞIYOR''

Öte yandan Cezayirli Bakan Attaf ise İsveç’in bir arada yaşam, yardım eli uzatma ayrımcılık ve dışlama gibi değerlerine dikkati çekerek, Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlık İsveç’in de değer ve gelenekleriyle çatıştığına vurgu yaptı.

Cezayir’de, pazartesi günü, Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırılar nedeniyle İsveç ile Danimarka’nın Cezayir’deki diplomatik misyon temsilcileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak protesto notası verilmişti.

KUR'AN-I KERİM'E PEŞ PEŞE SAYGISIZLIKLAR

Danimarka'daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi "Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)" isimli marjinal grubun üyeleri pazartesi günü önce İran'ın, daha sonra da Irak'ın Kopenhag Büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

İslam karşıtı marjinal grup üyeleri, 21 Temmuz'da da Irak'ın Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

İsveç'te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı'nın birinci gününde Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

Momika, 20 Temmuz'da da Irak'ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim'i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...