2022-06-22 17:25:22 | Son Güncelleme : 2022-06-22 17:33:50

Savaş çanları çalıyor: Rus ve Çin savaş gemileri Japon Denizi'nde

Çin ile Tayvan arasında gerilim artarken Rus ve Çin savaş gemileri Japon Denizi’nde görüldü. Bugün Çin, Tayvan hava sahasına da 29 savaş uçağı göndermişti.

Savaş çanları çalıyor: Rus ve Çin savaş gemileri Japon Denizi'nde
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam ederken Tayvan’a savaş hazırlığı yapan Çin ile Rusya’nın savaş gemileri Japon Denizi’nde görüldü. Japonya Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, güçlerinin Japonya ve Güney Kore'yi ayıran Tsushima Boğazı'ndan beş Rus savaş gemisini gözlemlediğini bildirdi. Bakanlık, beş gemili Rus filosunun kuzeydeki Hokkaido'dan güneydeki Okinawa'ya kadar bir haftadır Japon adalarının yakınında olduğunu söyledi.

GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYORLAR

Salı günü Japonya’nın başkenti Tokyo'nun yaklaşık 500 kilometre (310 mil) güneyindeki Izu Adaları'nda en az iki Çin savaş gemisi ve bir tedarik gemisi görüldü. Bu gemilerden birinin, Tip 55 güdümlü füze destroyeri ve Çin'in en güçlü yüzey gemilerinden biri olan Lhasa olduğu ortaya çıktı. Tokyo'daki Temple Üniversitesi'nden Siyaset Bilimci James Brown, "Bu hem Rusya'dan hem de Çin'den gelen bariz bir güç gösterisi" dedi.

ENDİŞE VERİCİ

"Bu faaliyetler Japonya için büyük bir endişe kaynağı” diyen Brown, hem Rus hem de Çin askeri güçlerinin hareketlerinin Japonya Öz Savunma Kuvvetlerinin kaynakları üzerinde bir baskı oluşturduğunu söyledi.  Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Tokyo'da ABD, Avustralya ve Hindistan liderlerinin bir zirvesine ev sahipliği yaptığı sırada Çin ve Rus hava kuvvetleri Japonya Denizi, Doğu Çin Denizi ve batıda ortak tatbikat gerçekleştirmişti.

JAPON AÇIKLAMALARI ÇİN’İN KIZDIRDI

Brown, "Pekin, Çin Komünist Partisi'nin yerel bir mesele olarak gördüğü Tayvan'ın güvenliğine ilişkin Japon açıklamalarına kızdı" ifadelerini kullandı. Tokyo zirvesinde Başkan Joe Biden, Çin'in Tayvan'ı zorla almaya çalışması halinde ABD'nin askeri müdahalede bulunacağını söylemişti. ABD’nin Japonya'da askeri üsleri bulunuyor. ABD’nin Tayvan’a yönelik bir Çin saldırısı durumunda bu üsleri harekete geçireceği iddia ediliyor.