2022-01-24 15:10:47

Japonya vatandaşlarını Ukrayna'dan tahliye edecek

Japonya, Rusya işgali ihtimaline karşılık Ukrayna'da bulunan vatandaşlarını tahliye etmeyi planladığını bildirdi.

Japonya vatandaşlarını Ukrayna'dan tahliye edecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya, Ukrayna sınırına asker yığdı, savaş endişeleri daha da arttı. ABD ve İngiltere büyükelçiliklerini Ukrayna'dan geri çekti. Japonya hükümeti ise Ukrayna'daki vatandaşlarını tahliye etmeyi planladığını bildirildi. 

Büyükelçilik personeli de dahil Ukrayna'da yaklaşık 250 Japon vatandaşı bulunduğunu belirten Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, hükümetin Ukrayna'daki vatandaşlarına öngörülemeyen koşullara hazırlıklı olma çağrısı yaptığını açıkladı.

Matsuno, "Gelişmeleri yakından izlemeye ve ABD ve diğer ilgili ülkelerle iletişim halinde gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Japonya basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre ise hükümetin olası bir tahliye planı için hazırlık yaptığı kaydedildi.

ABD VE İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİKLERİNİ GERİ ÇAĞIRDI

Rusya'nın Ukrayna sınırına yaklaşık 100 bin asker konuşlandırmasının ardından olası işgal senaryoları yeniden gündeme gelmiş, gelişmeler sonrasında ABD Dışişleri Bakanı Kiev’deki büyükelçilik personelinin ailelerine “savaş riski” nedeniyle Ukrayna’yı terk etmeleri talimatı vermişti.

Son olarak benzer bir hamle Londra yönetiminden gelirken, İngiltere Ukrayna büyükelçiliğindeki bazı büyükelçilik personelini ve görevlileri geri çağırmaya başladığını duyurmuştu.

Etiketler