22˚
İstanbul
22˚
parçalı bulutlu
Nem %44
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-11-15 10:34:20

Japonya'da kuş gribi yayılmaya devam ediyor!

Japonya'nın Kagoshima eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde kuş gribi patlak verdi. Geçtiğimiz hafta 143 bin hayvanın itlaf edildiği ülkede 11 bin hayvan daha itlaf edilecek.

Japonya'da kuş gribi yayılmaya devam ediyor!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Geçtiğimiz hafta Japonya'nın Akita bölgesinde patlak veren kuş gribi ülkenin Kagoshima eyaletine de sıçradı. Kagoshima'da bir tavuk çiftliğinde yüksek derecede bulaşıcı olduğu belirtilen kuş gribi virüsü doğrulandı. 

Tesiste bulunan 11 bin kanatlı hayvanın itlafına bugün başlandığı belirtilirken, salgının geçtiğimiz hafta toplu vakaların doğrulandığı bir diğer tavuk çiftliğine 2.5 kilometre uzaklıktaki tesiste patlak vermesi bölgede endişeye neden oldu. Kagoshima eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Salgın eyalette yayılıyor. Bu nedenle tüm kanatlı hayvan üreticilerinden enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kapsamlı önlemler almasını istiyoruz.''

BU YILKİ 3. SALGIN

Japonya’da yılın ilk toplu kuş gribi vakaları Akita eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde geçen hafta doğrulanmış, tedbir amacıyla 143 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiği açıklanmıştı. İkinci salgın haberi ise Kagoshima eyaletinden gelirken, Izumi şehrindeki bir tavuk çiftliğinde ise 38 bin 500 kanatlı hayvan itlaf edilmişti.

Son vakalarla birlikte bu yıl Kagoshima eyaletinde doğrulanan salgın sayısı 2'ye,ülke genelindeki toplu vakaların sayısı ise 3'e yükselmiş oldu.

REKOR SAYIDA HAYVAN ÖLMÜŞTÜ

Japonya’da kuş gribi salgını geçen yıl ülke genelinde birçok eyalete yayılmış, itlaf edilen kümes hayvanlarının sayısının rekor kırarak 6 milyonu geçtiği açıklanmıştı. Önceki rekorun ise virüsün daha az bulaşıcı bir türü nedeniyle toplam 5.78 milyon tavuğun itlaf edildiği 2005-2006 sezonuna ait olduğu kaydedilmişti.

Etiketler