Tarih : 26.05.2021 - 08:50 Yorum : 0

Japonya'da OHAL üç hafta uzatılabilir

Japonya'da yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında ilan edilen ve 31 Mayıs'ta sona ermesi planlanan olağanüstü halin 3 hafta daha uzatılması planlanıyor.

Japonya'da OHAL üç hafta uzatılabilir

Ülke genelinde 10 eyalette Kovid-19'a karşı uygulanan ve 31 Mayıs'ta sona ermesi planlanan olağanüstü halin üç hafta uzatılması bekleniyor.

"OHAL'İN UZATILMASI ÖNÜMÜZDE DURUYOR"

Sağlık Bakanı Tamura Norihisa, Kovid-19 vaka durumu ile 31 Mayıs'ta sona ermesi planlanan OHAL'e ilişkin açıklama yaptı.

Artış trendini koruyan vaka oranının sağlık sistemini olumsuz etkilediğini kaydeden Bakan Tamura, OHAL'in uzatılabileceğini söyledi.

Tamura, "OHAL'in uzatılması önümüzde duruyor. Son kararımızı, uzman heyetin tavsiye içeren değerlendirmesi üzerine alacağız." dedi.

13 YA DA 20 HAZİRAN'A UZATILACAK

Kyodo ajansının haberine göre Tokyo ve Osaka dahil 9 eyalette 31 Mayıs'ta sona ermesi planlanan uygulama 13 Haziran ya da 20 Haziran'a uzatılacak.

Pazar günü Okinawa'da yürürlüğe giren OHAL ise planlandığı üzere 20 Haziran'da sona erecek.

HANE HALKINA NAKİT YARDIMI PLANLANIYOR

Öte yandan Japonya hükümeti, yeni tip koronavirüsün ekonomik etkisine karşı, ihtiyaç sahibi hane halkına yeni nakit yardımı planlıyor.

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Kovid-19'un ekonomiye etkisi sonucu gelir kaybı yaşayan Japon halkının yaralarının sarılması hedefleniyor.

Taslak plan kapsamında 1 milyon yenden (9 bin 190 dolar) fazla mevduat tasarrufu bulunmayan ihtiyaç sahibi her haneye 100 bin yene (920 dolar) kadar nakit dağıtılacak.

Temmuzdan itibaren 3 ay boyunca tek üyeli ailelere 60 bin yen (550 dolar), iki bireyden oluşan ailelere 80 bin yen (735 dolar), 3 ve daha fazla üyeli ailelere ise 100 bin yen (920 dolar) verilecek.

Mevcut mali yıl bütçesinden 50 milyar yen (459 milyon dolar) ayrılan nakdi yardım planının bu sürede hükümetin onayından geçmesi planlanıyor.

Kaynak : AA
Etiketler : Ohal Japonya
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber