Tarih : 17.07.2021 - 11:34 Yorum : 0

Japonya'daki olimpiyatlardan kaçan Ugandalı'ya dair şaşırtan gerçekler

Japonya’nın Osaka eyaletinde olimpiyatlara 1 hafta kala Ugandalı milli atletin Covid 19 seyahat kısıtlamalarını da ihlal ederek kaçtığı ortaya çıktı.

Japonya'daki olimpiyatlardan kaçan Ugandalı'ya dair şaşırtan gerçekler

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na 1 haftadan az bir süre kala Japonya, kayıp atlet skandalı ile gündeme geldi. Dün Osaka eyaletindeki olimpiyat kampında kayıplara karışan 20 yaşındaki Ugandalı halterci Julius Ssekitoleko'nun akıbeti belli oldu. Rutin Covid-19 testi için numune almaya gelen görevlinin odasında bulamadığı ve kaybolduğu açıklanan Ssekitoleko'nun salgın kapsamında olimpiyat takımlarına yönelik uygulanan seyahat kısıtlamalarını ihlal ederek kamptan kaçtığı ortaya çıktı.

TREN BİLETİ SATIN ALMIŞ

Yerel otoritelerin yaptığı incelemede Ssekitoleko'nun kamp yakınındaki yerel bir tren istasyonundan 200 kilometre uzaklıktaki Nagoya'ya hızlı tren bileti aldığı ortaya çıktı. Ssekitoleko'nun Nagoya şehrinin bulunduğu Aichi eyaletini, bölgede yaşayan yoğun Ugandalı nüfusu nedeniyle tercih etmiş olabileceği belirtildi.

NOT BIRAKIP GİTMİŞ

Kamp alanında en son dün yerel saatle 12.30 sularında görülen Ssekitoleko'nun ardında bir not bıraktığı da ortaya çıktı. Yetkililere ithafen yazdığı mektupta Japonya’da kalarak çalışmak istediğini belirten Ssekitoleko'nun zor yaşam şartları nedeniyle Uganda'ya dönmek istemediğini ifade ettiği öğrenildi. Ssekitoleko'nun kampta bıraktığı eşyalarının ise ülkesinde yaşayan eşine teslim edilmesi talebinde bulunduğu açıklandı.

OLİMPİYATLAR HALK SAĞLIĞINI RİSKE ATIYOR

Ayrıca, Uganda olimpiyat takımı yetkililerinin dün akşam saatlerinde telefonla ulaştığı Ssekitoleko'nun konuşacak durumda olmadığını belirterek telefonu kapattığı belirtildi. Yetkililer Ugandalı atleti bulmak için seferber olurken, yaşanan gelişme Covid-19 salgını nedeniyle tepkilerin odağında bulunan Tokyo Olimpiyatları'nın doğurduğu halk sağlığı riskini yeniden gündeme taşıdı.

KAYIP SANILMIŞTI

Eğitim kampı için ülkenin Osaka eyaletinde bulunan Uganda milli takımı ekibinden bir sporcunun dün kaybolduğu açıklanmış, Izumisano şehrindeki kampta kayıplara karışan 20 yaşındaki erkek sporcunun akıbetinin bilinmediği belirtilmişti. Daha sonra kamptan kaçtığı tespit edilen sporcunun halterci Julius Ssekitoleko olduğu ortaya çıkmıştı.

KARANTİNADAYDI

Oyunlara hazırlanmak üzere geçtiğimiz ay Tokyo yakınlarındaki Narita Uluslararası Havaalanı'na inen 9 kişilik Uganda milli takımı ekibinden 1 kişinin karantina istasyonunda yapılan Covid-19 testinde pozitif sonuç verdiği açıklanmış, ekibin tamamının Japonya’ya gelmeden önce aşılandığı ve uçağa binişten önce yapılan PCR testinde negatif sonuç verdiği duyurulmuştu. Testi havaalanında pozitif çıkan ekip üyesinin karantinaya alındığı belirtilirken, diğer 8 kişinin Osaka'daki eğitim kampına gittiği kamuoyuna yansımıştı. Daha sonra Osaka'ya giden ekipten bir kişide daha Covid-19'a rastlanması olimpiyatlar kapsamında alınan salgın önleme tedbirlerininin güvenilirliğini tartışma konusu haline getirmişti. Gelişmenin ardından tedbir karantinasına alınan diğer ekip üyeleri ancak geçtiğimiz hafta antrenmanlara başlayabilmişti.

OLİMPİYATLAR İÇİN SON 5 GÜN

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sporcular ve ulusal olimpiyat komitelerinin Covid-19 salgını nedeniyle dile getirdiği endişelerin ardından bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz-8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Japonya hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise kamuoyunun farklı kesimlerinden gelen itirazlara rağmen oyunların yoğun salgın tedbirleri kapsamında yapılacağını yinelemişti.

Öte yandan Japonya'da Covid-19 vakalarının toplam sayısı dün itibariyle 835 bin 223'e, ölü sayısı da 15 bin 42'ye ulaşmıştı.

Kaynak : İHA
Etiketler : Uganda Japonya
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber