Tarih : 18.07.2021 - 00:25 Yorum : 0

Kabe'de ilk tavaflarını yapmaya başlayan hacılara robotlar hizmet edecek

Suudi Arabistan, hac ibadetini yerine getiren hacıların güvenliğini sağlamak ve onlara rehberlik etmek üzere 2 robot kullanıma sokuldu. Daha öncede hacı adayları için 'akıllı kart' uygulaması hayata geçirilmişti.

Kabe'de ilk tavaflarını yapmaya başlayan hacılara robotlar hizmet edecek

Suudi Arabistan, hacı adaylarının güvenliğini sağlayacak ve onlara rehberlik hizmeti sunacak 2 robotun kullanıma sokulduğunu duyurdu. Robotlar hacı adaylarının hac farizasını yerine getirmesi için kolaylık sağlayacak. Kovid-19 salgını nedeniyle sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayının kabul edilmesine karşın, robotların önümüzdeki senelerde yurt dışından gelen hacı adayları içinde kullanımının sürmesi ve sayısının artırılması bekleniyor.

'KİŞİSEL' VE GÜVENLİK ROBOTU

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'ya göre, 3G teknolojisiyle çalışan, ekranı, kamerası ve mikrofonu olan "kişisel robotun" hacılar arasında dolaşıp onları yönlendirme ve sorularını cevaplama becerisine sahip olduğu belirtildi.

Hacılar ve Kabe'de çalışan görevlilerin uyması gereken koruyucu tedbirlere riayet edip etmediklerini izleyecek "güvenlik robotunun" ise ateş ölçeceği, maske takılıp takılmadığını gözlemleyeceği ve alanı sürekli olarak dezenfekte edeceği kaydedildi.

'AKILLI KART' KULLANIMA AÇILDI

Suudi Arabistan 12 Temmuz'da hacı adaylarına rehberlik ve organizasyon gibi çeşitli hizmetler sunacak "akıllı kart" uygulamasının kullanıma açıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 12 Haziran'da, hac ibadeti için yurt dışından kimsenin kabul edilmeyeceğini, yalnız ülke içinden kronik rahatsızlığı olmayan, 18 ila 65 yaş arasında ve aşı olmuş 60 bin kişinin hac farizasını yerine getirebileceğini açıklamıştı

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl da sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

Kaynak : AA
Etiketler : Suudi Arabistan Hacı
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber