Tarih : 25.09.2021 - 09:55 Yorum : 0

Kanarya Adaları'ndaki yanardağda patlamalar şiddetlendi

İspanya'nın La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı'ndaki patlamalar şiddetlendi, 3 köy daha tahliye edildi, itfaiyeciler zor anlar yaşadı.

Kanarya Adaları'ndaki yanardağda patlamalar şiddetlendi

Kanarya Adaları'nın en büyük 5. adası La Palma'daki Cumbre Vieja Yanardağı6 gündür aktif bir şekilde lav püskürtüyor. Son zamanlarda ise şiddeti bir hayli arttı, lav çıkışı, kül ve parçacık yağışı daha yoğunlaştı.

İspanya Sivil Muhafızları da yanardağdaki patlamaların şiddetini artırdığını doğrulayarak, bugün öğleden sonra La Palma adasındaki Tajuya, Tacande de Abajo ve Tacande de Arriba köylerinde yaşayanların da tahliyesini gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Todoque köyünde çalışma yürüten itfaiyecilerin ise patlamanın şiddetlenmesine bağlı olarak artan lav çıkışı ve parçacık yağışı nedeniyle yerel saatle 14.00’te amirlerinin talimatıyla geri çekildiklerini sosyal medya hesabından açıklandı.

La Palma Adası’ndaki Cumbre Vieja Yanardağı patlamasının 6’ncı gününde kızgın lavlar şimdiye kadar 220 hektarlık alanı tahrip etmiş, 400 evi ve 14 kilometrelik yolu da yok etmişti. Bugüne kadar bölgede tahliye edilen sakinlerin sayısı 5 bin 700 olarak açıklanmıştı ancak son tahliyeler ile birlikte oluşan sayı henüz belli değil.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber